| Deey95 a întrebat:

De un timp retin foarte greu lucruri. Un exemplu. La mine la munca am primit un telefon in care cineva a cerut o comanda de pizza. Mi-a dat numele pizzei dorite. Dupa ce am inchis receptorul,am uitat complet ce pizza a dorit. Am fost nevoita sa resun si sa intreb de care pizza doreste. Alt exemplu pot sa va dau... Am incercat rolul de ospatar, insa din sala si pana la bucatarie uitam comanda. E foarte stresant. Nu aveam astfel de probleme. Ce poate fi? Inceput de anxietate? O data cu problema asta a inceput si tremuratul mainilor. Sunt ingrijorata. Parere careva?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai degraba lipsa de exercitiu mental. Mintea se prosteste daca nu o exersezi. Incearca ca in fiecare zi, timp de minim doua ore, sa faci exercitiu mental (citit, calcule mentale, probleme de logica, rebus, nu integrame, sudoku). De asemenea, verifica daca nu stai excesiv la TV (mai mult de 12 ore pe saptamana este deja prea mult si degradeaza memoria).