| Bya_Byutza_2000 a întrebat:

Dece cand stranutam... inchidem ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| TPUuser199 a răspuns:

Vrei sa-ti sara ochii din cap? laughing

| VampireBlood a răspuns:

Am citit undeva şi nu ştiu dacă e adevărat, dar se spune că dacă n-am închide ochii, ar sării din orbite. o.O mie îmi sună ciudat.

| ARF a răspuns:

Buna. Tinem ochii inchisi cand stranutam, deorece stranutatu exercita o presiune asupra ochilor, iar acestia pot sari din orbite. Sper ca ti-am fost de folos.

| ombladon a răspuns (pentru ARF):

Vezi ca te-ai facut de tot rasul laughing

| ARF a răspuns (pentru ombladon):

Si de ce ma rog m-am facut de tot rasul? happy

| ombladon a răspuns (pentru ARF):

Din cauza afirmatiei de mai sus.

| ARF a răspuns (pentru ombladon):

Crezi ca imi pasa de parerea ta? happy

| ombladon a răspuns (pentru ARF):

Da,ca daca nu-ti pasa, nu mai ziceai nimic de la inceput.

| ARF a răspuns (pentru ombladon):

Ba din contra. Daca nu comentam, ziceai ca "m-am suparat".

| ombladon a răspuns (pentru ARF):

Bine,comenteaza cu nepasare in continuare.

| Floryn9 a răspuns:

Strănutul este un act reflex declanșat de excitații cu punct de plecare nazal și constând dintr-o expirație forțată cu glota închisă.[1] Cu alte cuvinte, este un proces semi-autonom de curățire a căilor respiratorii ca reacție la pătrunderea unor particule iritante în acestea. Este caracterizat de expulzarea convulsivă a aerului din plămâni. Are loc în următoarele etape:
Plămânul acumulează cât mai mult aer printr-o inspirare profundă[2]
Ochii se închid datorită unui reflex[3]
Glota se blochează pentru moment[4]
Diafragma se îngustează, iar presiunea interioară a corpului crește brusc și considerabil
Coardele vocale scot un sunet specific însoțit de o expirare bruscă.
Strănutul poate fi provocat de aerul umed sau rece, inspirarea gazelor toxice sau a fumului, praf, depunerile pe căile respiratorii cauzate de boli respiratorii etc.[2] Întrucât prin intermediul strănutului din aparatul respirator sunt eliminate substanțe toxice, neprielnice organismului, acesta poate purta și agenți patogeni. De aceea este recomandat ca în public bolnavii să strănute în batistă.[5]
Strănutul părăsește cavitatea bucală cu viteza de aproximativ 250 km/h, de aceea el este foarte periculos în condițiile în care persoana care strănută încearcă să îl controleze. Dacă strănutul este prea puternic, aceasta își poate rupe o coastă. Dacă se încearcă reținerea strănutului, în creier sau în măduva spinării se poate sparge vreo venă, fapt care poate avea consecințe letale. Dacă persoana se forțează să își țină ochii deschiși, aceștia pot ieși din orbite.[6]
Conform superstițiilor, se crede că în timpul strănutului omul devine foarte vulnerabil, astfel încât sufletul l-ar putea părăsi ieșind pe gură sau în el ar intra ghinionul sau boala, de aceea se astupă parțial gura.[7] De asemenea, în mai multe popoare se obișnuiește ca cel ce a strănutat să fie binecuvântat. Românii fac asta prin sintagma Fii sănătos! sau Sănătate![7] „Codul bunelor maniere" recomandă ca strănutul să fie ignorat.
Poti intreba un medic, poate el stie cauza exacta!

| Tanase_Diana_1982 a răspuns:

Uite de ce:Există o legendă urbană care spune că dacă nu închizi ochii când strănuţi rişti să îi pierzi, pentru că aceştia pot ieşi din orbite. Dr. Rachel Vreeman a notat în cartea sa „Don’t Swallow Your Gum! Myths, Half-Truths, and Outright Lies About Your Body and Health" că a găsit un articol din New York Times, din 1882, în care se scria despre o femeie ai căror ochi au ieşit din orbite din cauza unui strănut. Totuşi, Vreeman admite că literatura modernă de specialitate nu pomeneşte nimic de acest subiect. Singurele cazuri în care acest fenomen poate apărea este în cazul vărsăturilor violente şi doar la indivizii care suferă de probleme ale muşchilor oculari.

Oamenii de ştiinţă din zilele noastre susţin că ochii sunt ţinuţi la locul lor de 6 muşchi extraoculari, lucru care face ca ieşirea lor in orbite să fie imposibilă în timpul strănutului.

Mai mult, chir dacă simţim că ni se acumulează presiune la nivelul feţei înainte de a strănuta, specialiştii spun că ea nu se acumulează la nivelul ochilor. „Cavitatea nazală, prin care trece aerul, este separată de ochi prin oase şi membrane", explică dr. Robert Naclerio de la Universitatea de Medicină din Chicago.

Şi atunci, de ce strănutul ne face să închidem ochii? „Pentru că este un reflex involuntar. Când creierele noastre trimit acest mesaj muscular, o parte din mesaj este aproape de ochi. Este similar cu un reflex miotatic", a declarat optometristul Bert Moritz.

Reflexul miotatic îl ştim cu toţii. El este acela care se manifestă atunci când în timpul unui control medical, specialistul ne loveşte în genunchi cu un ciocănel, iar piciorul nostru zvâcneşte. Aici este vorba despre un răspuns necontrolat al corpului.

Cu toate acestea, aşa cum s-a demonstrat şi în unul dintre episoadele Mythbusters, putem ţine ochii deschişi în timpul strănutului, dar numai dacă ne ajutăm de mâini pentru a împiedica pleoapele să se închidă.

Alţi oameni de ştiinţă sunt de părere că închidem ochii atunci când strănutăm pentru a ne proteja de alergeni şi de restul materiei pe care o eliminăm în timpul acestui proces.
Asta stiu eu. Funda?

| Trebla a răspuns:

Uneori, puţin polen sau praf este suficient cât să ne facă să închidem ochii, să ne încreţim nasul şi să strănutăm cu o viteză de 120-160 de kilometri pe oră. Şi totuşi, de ce închidem ochii atunci când strănutăm?

Există o legendă urbană care spune că dacă nu închizi ochii când strănuţi rişti să îi pierzi, pentru că aceştia pot ieşi din orbite. Dr. Rachel Vreeman a notat în cartea sa „Don’t Swallow Your Gum! Myths, Half-Truths, and Outright Lies About Your Body and Health" că a găsit un articol din New York Times, din 1882, în care se scria despre o femeie ai căror ochi au ieşit din orbite din cauza unui strănut. Totuşi, Vreeman admite că literatura modernă de specialitate nu pomeneşte nimic de acest subiect. Singurele cazuri în care acest fenomen poate apărea este în cazul vărsăturilor violente şi doar la indivizii care suferă de probleme ale muşchilor oculari.

Oamenii de ştiinţă din zilele noastre susţin că ochii sunt ţinuţi la locul lor de 6 muşchi extraoculari, lucru care face ca ieşirea lor in orbite să fie imposibilă în timpul strănutului.

Mai mult, chir dacă simţim că ni se acumulează presiune la nivelul feţei înainte de a strănuta, specialiştii spun că ea nu se acumulează la nivelul ochilor. „Cavitatea nazală, prin care trece aerul, este separată de ochi prin oase şi membrane", explică dr. Robert Naclerio de la Universitatea de Medicină din Chicago.

Şi atunci, de ce strănutul ne face să închidem ochii? „Pentru că este un reflex involuntar. Când creierele noastre trimit acest mesaj muscular, o parte din mesaj este aproape de ochi. Este similar cu un reflex miotatic", a declarat optometristul Bert Moritz.

Reflexul miotatic îl ştim cu toţii. El este acela care se manifestă atunci când în timpul unui control medical, specialistul ne loveşte în genunchi cu un ciocănel, iar piciorul nostru zvâcneşte. Aici este vorba despre un răspuns necontrolat al corpului.

Cu toate acestea, aşa cum s-a demonstrat şi în unul dintre episoadele Mythbusters, putem ţine ochii deschişi în timpul strănutului, dar numai dacă ne ajutăm de mâini pentru a împiedica pleoapele să se închidă.

Alţi oameni de ştiinţă sunt de părere că închidem ochii atunci când strănutăm pentru a ne proteja de alergeni şi de restul materiei pe care o eliminăm în timpul acestui proces.