| Ava1231 a întrebat:

Deci am o problema care pur și simplu ma termina psihic. Am 23 de ani și sunt cam anxioasa.
Mi-e frica sa nu am hipertensiune arteriala. Sunt slaba și cu alte boli nu ma cunosc, însă când vad aparatul de tensiune inima îmi bate foarte tare și ma sperii.
Mereu la medic am tensiunea 14 cu 8 sau 9.
Azi era 16 cu 10 apoi mi-a mai luat o odată și era 14 cu 8. Sunt ft speriata. Acasă nu mi-a iau, dar și dacă mi-as lua-o eu m-as panica.
Când vad aparatul și îl simt pe mana, nu sunt ok.
A mai pățit cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la un cardiolog si iti da un holter sa iti masoare tensiune pe 24h

| mihai69 a răspuns:

Și folosești aparatul când faci sex, sau de ce ai pus întrebarea la secțiunea asta?!?

| dullcat a răspuns:

Incearca sa iti rezolvi anxietatea mai intai, sa afli cauza/cauzele pentru care te confrunti cu ea si dupa aceea mai vezi cu tensiunea.

| J0B0MAT a răspuns:

Și dacă ai avea ce ai putea face? Să mergi la medic, să iei tratament ca toată lumea.Nimeni nu vrea să fie bolnav, dar cam toată lumea are ceva.You live with it.
Și nu vă mai considerați bolnavi dinainte să mergeți la medic.Lasă frica și calmează-te.Cel mai bun lucru pe care îl poți face în orice situație grea e să lași frica, pentru început.

| GouDidodino a răspuns:

Se numește sindromul halatul alb, cu toate astea ar trebui să-ți verifici tensiunea măcar acasă sa stii dacă ești ok sau nu. Sanatate

| Xox0 a răspuns:

Ia-ti acasa aparat din ala si ia-ti tensiunea de 100 de ori si data viitoare cand te duci la cineva sa ti-o ia, nu mai ai nimic.

| Celdrept a răspuns:

Du-te la psiholog sau un psihiatru, nu poți trăi așa.

| AVAAVA a răspuns:

Mergi la un consult cardio.
Posibil sa ai tensiune oscilanta. Tensiunea se poate trata. Corect ar trebui să-ți pui un holter care să-ți monitorizeze tensiunea timp de 24 de ore. Un regim alimentar potrivit îți poate scădea semnificativ tensiunea.
In general persoane supraponderale au tensiunea mare, dar nu este o regula.

| GucciMarcheaza a răspuns:

Cum tine asta de sex? incearca si cu alte aparate poate ti se face frica de la firma... *** zic si eu