| Pavel_Teodor_1997 a întrebat:

Deci aseara am tras o mare betie, am baut si bere si vodka si vin si tequila si am mai baut si wiskey. Am ajuns acasa si imi era asa rau incat nu puteam sa dorm, dar nici sa vomit nu imi venea, m-am dus frumos la wc, mi-am bagat degetele in gat dar nu reuseam sa vomit... am vomitat foarte putin. Acum ma simt ca imi arde gatul... de ce se intampla chestia asta va rog frumos, un sfat ceva, ce sa fac sa imi treaca arsura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Porcusorul a răspuns:

Baiete, chiar trebuie sa te invete cineva cum se bea? Niciodata nu se combina bauturile. Asta e regula simpla si veche de secole. Nu ai tras o betie, ci ti-ai batut joc de propriul corp. Berea te-a umflat, vinul ti-a crescut tensiunea arteriala, spirtoasele ti-au ars esofagul si stomacul. Si toate impreuna ti-au dat un uppercut la ficat. Nu stiu in ce cantitati ai baut, dar ai avut noroc ca nu te-ai trezit la spital; desi nici acum nu e prea tarziu...

Ia o lingurita cu bicarbonat de sodiu si fa-o sa alunece pe esofag cu un pahar cu apa. In cateva minute ar trebui sa te simti mai bine. Daca nu, atunci te afli intr-o stare mai proasta decat am crezut.

| QuertyQuestions a răspuns:

Cel mai bun remedie sa-ti treaca arsura ar fi sa bei miere de albine, e foarte benefica. Daca totusi nu ai miere iti poti face un fresh din banane pe care sa-l bei foarte incet pentru a inmuia si relaxa gatul.