| InYourMind a întrebat:

Deci nu știu ce sa mai cred, tot aud oameni zicând ca gravidele au voie sa facă efort, sport mai ales în ultimele luni, da mie nu mi se pare normal, adică după ce ca ai ditamai burta și cari și un copil sa mai poți face ceva adică si la munca dacă te duci obosești mai repede ca nu toată lumea sta la birou și deci nu înțeleg cum vine asta, adică gravida și cu chef de mișcare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sportul este vital si necesar unei gravide, ca sa ajute la nasterea propriu-zisa, fiindca muschii se atrofiaza si atunci nu poti sa nasti normal cand vine momentul.

Evident ca nu toate sporturile se pot practica cand esti gravida, fiindca unele sunt periculoase si pot provoca o nastere prematura.
In ultimile 2 luni de gravidie, nu mai este recomandat sportul dar este recomandat 1-2ore de mers pe jos ZILNIC.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, este nevoie să faci mișcare și dacă ești gravidă.

| iulia0514 a răspuns:

Da! Au nevoie de mișcare pentru a nu pune prea multe kilograme în timpul sarcinii și pentru a naște mai ușor desigur nu au voie sa ridice greutăți sau sa se suprasolicite!