| anonim_4396 a întrebat:

Port ochelari de la 4 ani si m-am cam saturat de ei si as vrea lentile de contact! Sunt mai costisitoare decat ochelarii? Ce ar trebui sa stiu despre ele?
PS: Imi pare rau pentru categorie nu am stiut unde sa o incadrez!

Răspuns Câştigător
| iStarry a răspuns:

Buna ^.^
Si eu am renuntat la ochelarii de vedere in favoarea lentilelor de contact.
Referitor la intrebarile tale, lentilele sunt foarte moi si in general au un continut mare de apa, asa ca sunt destul de confortabile.
Mai intai trebuie sa-ti faci un test ca sa vezi daca le poti suporta si nu esti alergic la substanta aia in care le pui.Pur si simplu o asistenta/tehniciana de la cabinet iti pune o lentila de unica folosinta si stai cu ea vreo 5 minute si dupa verifica daca ti s-a inrosit ochiul sau te jeneaza.
Sunt multi oftalmologi care, din preferinta de a fi precauti, iti spun ca nu ai ce cauta cu lentile decat de la 18 ani.De fapt poti purta lentile indiferent de varsta, doar sa ai foarte mare grija cu ele.
Exista multe tipuri de lentile. Cele zilnice(nu necesita solutie pentru ca le arunci la sfarsitul zilei), cele pe care le porti 12-14 ore pe zi si le schimbi la o luna si cele permanente, cu care poti si dormi cu ele, dar daca le scoti seara, le poti prelungi 'viata' pana la 2 luni.
Intr-un pachet sunt mai multe lentile asa ca nu trebuie sa faci 1000 de drumuri pana la cabinet.
Eu port lentile permanente.Un pachet de 6 m-a costat vreo 200 de lei si un recipient mare de solutie este vreo 50 de lei.
Va trebui sa faci din cand in cand pauze sau daca iti intra ceva in ochi trebuie sa le scoti repede si sa revii macar pentru o zi la ochelari.
Si daca ai dioptrii diferite, va trebui sa cumperi 2 cutii.
Sper ca te-am ajutat >big grin

| Stufii a răspuns (pentru iStarry):

Multumesc! Sarbatori fericite! big grin

| iStarry a răspuns (pentru Stufii):

Mersi,la fel happy

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La categoria "Sanatate".
Consultă oftalmologul, este singurul în măsură să-ți dea un sfat medical.
Pa, pa.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Uite un clip foarte folositor despre lentile: https://www.youtube.com/watch?v=sFEgjdCHQso

| Diana249 a răspuns:

Salut! Stiu doar că cele de calitate sunt mai scumpe. Mie una mi se par incomode. Şi eu am purtat ochelari şi ştiu cum te şimți. Medicii recomandă totuşi ochelarii.