| Crissy_6634 a întrebat:

Deci simt ca innebunesc! Alaltaieri am descoperit ca am paduchistraight face. Mie foarte rusine! M-am facut cu petrol, pana ieri.si inca erau vii.ieri mi-am dat cu ceva solutie de la farmacie, si nu au murit.Azi m-am facut iar cu petrol, si al naibiii inca nu sunt mortistraight facecel putin asa spune mama mea. Spuneti-mi va rog, ce sa mai fac? O iau razna pas cu pas.Si mai e posibil sa fie vii dupa ce m-am dat de doua ori cu petrol si odata cu solutia aia? Va rog ajutorr

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e posibil. Trebuie sa te dai macar de 7-8 ori cu petrol sau cu solutia, in zile consecutive

| doctoressa a răspuns:

Buna! Poti citi aici despre tratamentul pediculozei. Mergi la medicul tau de familie pentru a ti se prescrie un medicament adecvat. Multa sanatate!

| smile20000 a răspuns:

Si eu aceeasi problema! sa stii ca exista in farmacii sampon pentru paduchi. Si din cand in cand te pieptani de asupra cazii cu un pieptane de ala cu dinti foarte apropiati casa cada paduchii aia miscatori.si daca o sa scapi de paduchi sa iti speli asternutul la 90 de grade ca sa moare paduchii de pe asternuturi!

| RoXisS a răspuns:

Poate ti se pare nebunesc dar si gazul este o solutie...
Amesteca o parte apa si o parte gaz si aplica solutia rezultata pe par, acopera parul cu un prosop pentru maxim trei ore, iar apoi samponeaza parul de cel putin trei ori pentru a scapa de miros.

| isauranick a răspuns:

Este sampon pentru paduchi la farmaciehappy

| marianna_3496 a răspuns:

Am o solutie, dar depinde de cata ani ai tu.Te poti vopsi, asa scapi de ei, stiu de la o colega care a patit la fel ca tine. Sper sa auzim de bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti folosi lindan pentru paduchi si stai linistina oricine are sau a avut o data in viata lui.

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchi si chiar ii povestea unei prietene despre cat de eficient este produsul si ce bine miroase.

Puphappy

| Frankie_4246 a răspuns:

Cea mai buna solutie e sa te vopsesti! Pentru ca Vopseaua este insuportabila pentru ei ...si eu am avut aceeasi problema ca a ta si in plus mama imi zicea mereu ca ma tunde la chelie.si eu mereu plangeam de chestia asta, asa ca o ruda de-a mea a zis sa nu mai ma consum pentru o porcarie care se poate rezolva cu usurinta...Bun vei gandi ca mine cu vopsitul. Ca se va strica parul, daca iti iei o vopsea de buna calitate o singura data nu iti omori parul.Ok sper sa-ti fie de folos! Bye!kiss