| arysa a întrebat:

Diseara am o preselectie pentru majorete si vreau neaparat sa particip dar mi-a venit ciclul azi-dimineata si ma simt rau. Am luat Aulin, calciu cu magneziu, am baut ceai, mi-a facut mama masaj cu spirt dar acum ma simt ametita si abia pot sa ma tin pe picioare. Ce as mai putea face ca sa ma fac bine pana diseara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Aulinul nu este bun, multi medici au recomandat sa fie scos de pe piata. Cel mai bun remediu si rapid pentru durere este Ketonalul. Un antiinflamator si analgezic puternic. Daca insa ti-a trecut durerea nu-l mai lua.
Pentru mai multa energie vitamine Supradyn(una pe zi) sau Vitamax. Un pahar de suc de portocale proaspat stors si mai ales mananca bine si hidrateaza-te bine.Prin menstruatie pierzi multe lichide si trebuie sa le inlocuiesti.Bafta multa la preselectie!happy

soothe
| soothe a răspuns:

Spune-mi daca te doare la apasare sau simti nevoia sa te ghemuiesti apasand pe burta.
Daca te simti mai bine apasand pe burta, pune niste sare incalzita pe burta (intr-un ciorap flausat curat). Lucreaza mai bine decat sticla cu apa calda. Bea apa, ceai de talpa gastii.

luciana
| luciana a răspuns:

Neaparat ceai din cimbru care atenueaza durererile, regleaza ciclul si fluxul menstrei. La o cana de apa fiarta, se pune o lingurita cu varf de ceai de cimbru, se lasa asa sa infuzeze 1 minut, dupa care se strecoara si se bea cu inghitituri mici de 3 ori /zi, macar cateva luni in perioada ciclului menstrual. Ai da comnstati singura ce efect minunat va avea. De cate ori ai asemenea probleme, foloseste cu incredere acest minunat ceai care e si foarte ieftin si este si usor de procurat ( deh, bunicile noastre, stiau ele ce stiau ) si sa nu uitam ca pamantul ne da tot ce ne este folositor, dar trebuie sa stim sa si Folosim. Sanatate si sper ca vei fii bine la preselectie, Lucien.

| cretzufinish a răspuns:

Eventual peste cateva ore mai iei un nurofen si mai bea ceai cu lamaie. Eu zic ca o sa-ti treaca pana mai tarziu. Ica esti sub efectul medicamentelor.

| Ancutsa a răspuns:

Buna!

asa mi se intampla si mie, atunci cand trebuie sa merg undeva, la o nunta, la o petrecere, la un sepctacol ceva mie imi vine ciclu` sad. asta este.

Peste cateva ore ia no-spa, aulin nu este foarte bune :-s. Pune-te in pat cu o sticluta de apa fierbinte sau o pernuta din aia electrica cu apa la burtica si dormi o ora, doua.

Ai grija de tine! :* pa-pa love struck

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

Aulin e pentru altceva laughing, ia no`spa sau nurofen

| fashionaddict a răspuns:

Fa niste exerciti fizice usoare, bea ceai de cimbru sau pune-te un pic sa dormi...
Bafta!