| RAY a întrebat:

Doar cine stie sa raspunda

am facut un examen complet de urina mi-a iesit ca am ph-ul scazut eu am 5 valorile sunt intre 5, 6 si 6, 4
si mia mai iesit ca am densitate mare 10, 30, valori normale find 1015 si 1025
1 ce inseamna astea si cum pot sa le ajustez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Diferenţa faţă de valorile NORMALE de referinţă ale laboratorului este NEGLIJABILĂ ( foarte mică ) - deci, poţi considera că rezultatele sunt NORMALE!

În general, pH-ul ar TREBUI să fie între 4.8-7.4; iar densitatea între 1.015-1.025!

După părerea mea, NU se poate discuta despre existenţa unei afecţiuni patologice!

Mai pe "româneşte" : NU cred să ai vreo boală ( care să aibă legătură cu aceste valori puţin diferite faţă de normalul laboratorului )!

Vezi alte detalii ( posibile afecţiuni ) la linkul :
http://www.synevo.ro/urina-biochimie/

http://www.analimed.ro/analize-medicale/urina/examen-sumar-de-urina/

Evident, aceste valori ( ale analizelor respective ) TREBUIE interpretate în context clinic ( având în vedere diverse simptome existente, sau afecţiuni anterioare ).

Toate cele bune.