| Oliwer123 a întrebat:

Doctorul mi-a spus sa vin saptamana viitoare sa îmi scot mana din ghips (adică Luni), atunci fac 4 săptămâni si o zi de cand am ghipsul pe mana (am avut fractura la falanga 1 deget 5). Întrebarea e daca pot sa mi-l dau si eu jos singur acasa fara sa mai ma duc la doctor, ori ca mi-l scot eu ori ca mi-l scoate doctorul tot cam aia e, astept parerile voastre, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Nu il scoate tu du-te la medic deoarece trebuie sa iti faca si un consult sa vada cum ti se prezinta mana si poate sa te trimita la fizioterapie sau kineto.
Crede-ma este nasol dupa ghips nu mai ai forta in mana ti se slabeste ai nevoie de medic.

| Oliwer123 explică (pentru Freya1):

Pentru un deget sa nu mai am forta in toata palma?

| Freya1 a răspuns (pentru Oliwer123):

Daca ti-a pus toata mana n ghips e normal sa iti slabeasca toata deoarece ghipsul asta face timp indelungat gandeste-te ca iti tine mana intr-o singura pozitie fara sa o fortezi

| Oliwer123 explică (pentru Freya1):

Ghipsul este doar pana la încheietura atata, nu am toata mana

| Freya1 a răspuns (pentru Oliwer123):

Da dati-o slabeste ai sa vezi eu te sfatuiesc sa mergi la medic apoi treaba ta

| Oliwer123 explică (pentru Freya1):

O sa ma duc la doctor, mersi de parere