| iPaladinus a întrebat:

Salutare fraților, am şi eu o problemă legată de situatie neincheiata in ultima saptamana de scoala asa ca daca ai avut si tu aceeasi experienta ca a mea sau daca ai vreun sfat de ajutor te rog citeste cu atentie si ajuta-ma Sunt în clasa a 7-a Pe data de 3 mai mi-am fracturat bratul şi pe data de 5 mai am fost la doctor, mi-a pus mana in ghips şi mi-a pus mana in ghips. totul bine şi frumos. mă externează, mă cheamă săptămâna cealaltă (16 mai) la control, imi scoate ghipsul imi pune alt ghips şi imi da motivare timp de 1 luna. Si m-am speriat si l-am ontrebat daca ma pot duce la teze si a zis ca nu ca dupa ce imi trece motivarea (9 iunie) ma duc din nou peste 2 saptamani (azi) imi scoate frumos ghipsul si il intreb daca ma pot duce la scoala si imi zice ca doar ce s-a lipit mai am nevoie de timp. Mai am motovarea până săptămâna viitoare. Din cate am auzit nu prea e bine cu scoala fiindca nu am mediile incheiate, unu la mana. Si doi la mana, nici tezele nu le-am dat. Colegii mi-au spus ca saptamana asta se inchei mediile si nu vreau sa merg vara la ore suplimentare ca sa imi iasa mediile sau la corigente si sa raman cu situatia neîncheiată. Mi-e frica fiindca am avut pe primul 9.70 si invat foarte bine dar am avut accidentul asta si am cam scapat o luna de scoala. Am nevoie urgenta de ajutor si de niste sfaturi utile fiindca nu stiu ce sa ma fac. Oare sunt sanse sa ma asculte saptamana asta cu toate ca se incheie mediile? Gen sa ma asculte in cancelarie si sa imi incheie mediile? Iti multumesc enorm ca ti-ai irosit timpul sa citesti asta si te rog da-mi un sfat util.

3 răspunsuri:
| cevdet a răspuns:

Absenta ta a fost motivata. Dar, de ce scrii aici? Mergi si vorbeste cu diriginta ta sau chiar cu directorul. Eu stiu ca in astfel de situatii se poate da teza cu intirziere si poti fi ascultat chiar si in ultima ora. Important este sa fii pregatit.

| iPaladinus explică (pentru cevdet):

Stiu ca imi motiveaza absentele dar nu stiu cum rezolv sa ma asculte

| cevdet a răspuns (pentru iPaladinus):

Exact cum am spus. Diriginta stie problema ta medicala si va cere profesorilor sa te asculte si sa dai tezele. Este un caz special. Trebuie doar sa vorbesti cu ea. Altfel, vei ramane cu situatia neincheiata si vei repeta anul.