| danielintrebatoru a întrebat:

Dupa ce am scos o masea de minte, este normal sa se umfle rau obrazul? Ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Oarecum este normal sa apara tumefierea zonei respective. Pentru a scapa de aceasta umflatura iti recomand sa iti aplici local pungi cu gheata invelite intr-un prosop ( nu se pune niciodata gheata direct pe piele ) din 2 in 2 ore pana ce vezi ca zona s-a desumflat. Pe langa aceste pungi cu gheata mai poti lua si medicamente antiinflamatoare care te vor ajuta sa scapi mai repede de aceasta problema; in plus, daca apare si durerea locala, aceste medicamente te vor ajuta si in aceasta privinta. Iti recomand sa iei fie Ketonal Duo cate o tableta pe zi maxim 4-5 zile ( ai mare grija daca stii ca ai probleme gatrice precum este ulcerul gastric intrucat acest medicament este destul de tare si iti poate afecta stomacul, acest lucru manifestandu-se prin dureri gastrice) fie Ibuprofen de 400 mg (maxim 2 tablete pe zi nu mai mult de 4-5 zile ) pe care il gasesti sub forma de Adagin, Brufen, Ibalgin etc.

| danielintrebatoru explică (pentru iulian1302):

Multumesc, eram putin speriat ca se umflase. Am luat antibiotic si ketonal, o sa incerc si gheata...happy Mersi!

1 răspuns: