| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Durere coaste. Simt niste junghiuri (nu mereu) mai jos de inima, la coaste. Uneori durerea apare cand ma intind si se intensifica la expiratie profunda si daca strang din burta. (uneori). Am masurat oxigenul din sange si am undeva la 96-99, daca are vreo relevanta. Probleme de respiratie... nu am. Rareori dispnee, insa tind sa cred ca dispnee e pe psihic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Poate sa fie un junghi intercostal, si pe mine ma chinuit și ma mai chinuie încă uneori.
Mergi la medicul de familie ca va ști sa îți spună mai bine, pana atunci încearcă și cu o crema (sindolor, voltaren)

| mi25 a răspuns:

Ai o nevralgie intrcostala. Dar un control medical nu strica.

| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Durerea la nivelul coapselor poate fi cauzată de mai multe probleme medicale, cum ar fi probleme musculare, probleme ale rinichilor sau ale plămânilor, sau chiar probleme ale coloanei vertebrale.
Faptul că durerea se intensifică atunci când inhalați profund sau strângeți din burtă poate indica o problemă pulmonară, cum ar fi o infecție sau o problemă pleurală, dar poate fi și o problema musculara sau o hernie de disc.
Este recomandat să consultați un medic pentru a obține un diagnostic precis și pentru a primi tratamentul adecvat. Este important să menționați orice simptom suplimentar sau orice factor de risc medical pe care îl aveți, cum ar fi fumatul sau istoricul familial de boli pulmonare.
Nivelul de oxigen din sânge, de obicei, este măsurat prin oximetrie de perfuzie (SpO2) si un nivel de 96-99% este considerat normal.
Nu este o problema respiratorie, dar daca observi orice simptom suplimentar cum ar fi dispnee sau orice dificultate la respirație, este recomandat să consultați un medic pentru a exclude orice afecțiune pulmonară sau cardiacă.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru 1Atotstiutorul12):

Dispneea mai mult ca sigur este pe psihic. De fumat nu fumez, ma hidratez, incerc sa fac cat mai regulat sport.

| mi25 a răspuns (pentru 1Atotstiutorul12):

Omul a zis de coaste, nu de coapse.