| coztel a întrebat:

E adevarat ca bicarbonatul de sodiu face bine la dinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E adevarat ca alcalinizeaza pH-ul ceea ce inhiba dezvoltarea cariilor si a altor microbi. Totusi o prea mare alcalinizare distruge flora normala si ataca smaltul dintilor. Deci e bun, dar cu moderatie, iti ajunge cel care este inclus in pastele de dinti.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Poate ca e adevarat ca albeste dintii (desi nu prea cred1) insa nu face bine smaltului... poate crea microfisuri in smalt care in timp se pot largii si se pot transforma in carii... eu nu cred in aceste metode de albire... pana acum nu am intalnit pe nimeni care sa zica ca e eficient, rezultate care sa si tina... daca vrei albire de dinti in cabinetul de stomatologie se poate face... insa chiar si acelea sunt destul de nocive pentru dintii nostri...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Albeste dintii dar trebuie folosit cu moderatie.

Bula
| Bula a răspuns:

Ca si orice altceva, folosit cu masura - ajuta la albirea dintilor, avand si efect de decapant (asemanator cu sarea de bucatarie).
Multe paste de dinti contin bicarbonat de sodiu.
Evident, dupa spalarea dintilor, trebuie sa ne clatim bine gura cu apa, ocazie cu care se dizolva si se elimina din gura, actiunea efectiva find doar de cateva minute.
Bicarbonatul de sodiu este inca utilizat si pentru ajutarea digestiei: un varf de cutit de bicarbonat inghitit cu un jumat de pahar de apa ajuta la descompunerea grasimilor din stomac si porneste eliminarea gazelor (racait).

eileen
| eileen a răspuns:

Daca folosesti o pasta buna de dinti, gen Sensodyne, care are si bicarbonat de sodiu, este suficienta. Bicarbonatul de sodiu in forma naturala este prea puternic pentru dinti si iti poate distruge smaltul dintilor daca il folosesti prea des. Eu am incercat, si nu doar ca aveam sensibilitate mai mare dar imi si sangerau gingiile, deci am renuntat.

| arsenia a răspuns:

DA in sensul ca ii albeste si iti asigura si o igiena orala foarte buna

| white_2190 a răspuns:

Se zice ca albeste dintii .la fel ca si sarea de bucatarie...bine nu cred ca face.big grin

| onelove a răspuns:

Am auzit multe povesti cum ca albeste dintii si ii curata, dar sincer nu am vazut pe nimeni sa fi simtit ceva efect dupa ce l-a folosit.

| bbdotgirl a răspuns:

Eu zic ca doar singur te poti convinge daca face bine bicarbonatul de Na la dinti sau nu. Incearca sa-l folosesti de 2 ori pe saptamana si vezi daca ai ceva rezultate happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun o sa fi multumit

Sper sa te ajute

| masly a răspuns:

Da se zice ca ajuta la albirea dintilor... da i slabeste si la gingi nu face bine de fel... atat stiuhappy.

| andreabecsek a răspuns:

Daca il folosesti intr-o cantitate recomandata, ajuta mult. Chiar si unele paste de dinti au bicarbonat de sodiu. Scurt si la obiect. FUNDA?

| Popdianna a răspuns:

Eu am găsit aici https://albiredinti.cabanova.com

Sper sa te ajute

| allecsa a răspuns:

Eu una am folosit NUMAI sare de bucatarie o perioada destul de mare... ca si experiment sa vad daca intr-adevar imi albeste dintii. Si a functionat. Insa am auzit din mai multe surse ca provoaca fisuri in smaltul dintilor si m-am lasat. O sa mai fac asta, poate o sa incerc si bicarbonatul de sodiu, insa o perioada relativ scurta (maxim 3-4 zile si nu exclusiv sare de bucatarie happy