| Duhovnicul a întrebat:

E normal ca in fiecare dimineata, dupa trezire, sa ma simt irascibil? Din momentul in care ma trezesc, imi ia cam vreo jumatate de ora sa imi treaca aceasta stare, timp in care ma irita orice lucru, nici macar nu am chef sa vorbesc cu membrii familiei, ma simt de parca as avea un fel de mahmureala. Apoi imi trece si revin la normal. De regula ma simt mai bine, daca mananc ceva si nu stau pe stomacul gol.
Credeti ca e lipsa de vitamine, calciu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Acum am o imagine mult mai clara. Problema ta tine de stilul de viata in corelatie cu mediul profesional. Indicat este sa incerci sa ameliorezi problema prin alimentatie adecvata si odihna. In timpul liber sugerez sa faci activitati care te relaxeaza, un hobby, un film, sa asculti muzica.
Ideea este sa faci lucruri care sa te inveseleasca.
Totusi n-ar strica un complex de vitamina B cu magneziu in cazul ca acestea persista. Dar cert este ca problema ta nu tine de psihiatrie.

Nu sunt doctor, sunt asistent medical si in aceasta calitate mi-am permis sa-ti recomand acel complex de vitamine. Dar recomand precautie si putina documentare dar si o vizita la medic daca este cazul.
Multa bafta!

11 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu stiu cati ani ai, dar la mine merge de minune o cafea cu lapte. Am exact simptomele tale. Daca esi mai mititel, iti recomand cacaua.

| SimonaCristina a răspuns:

Poate fi o manifestare de hipoglicemie, mai ales ca se amelioreaza dupa ce mananci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti merge la un medic.Aceste mahmureli si stari nervoase dimineata pot fi cauzate de circulatia sangelui la cap. Ti-ai dat si tu seama cand ai intrebat de lipsa de vitamine si calciu, deci esti constient ca e ceva in neregula. Deci si eu am avut probleme, cand ma trezeam trebuia sa beau o cafea sau ceai dulce. Acel dulce e benefic la circulatia sangelui. Cel putin asa a fost in cazul meu care am o tensiune mai ...naspa. Deci,un control si tratament adecvat cu pastilele recomandate de doctor(pastile pentru circulati a sangelui la cap).Si ca sa mai spun,aceste stari sunt din ce in ce mai dese in ziua de azi,da, cum spunea si coockie, de stres, de somn dereglat, adica de dereglarea ceasului intern, nedormit la timp si oboseala.Cand suntem obositi, morti copti tot stam la net, ne lupatm cu somnul si tot stam.Deci si lupta cu somnul e o problema.Sanatate.

| vangaelis a răspuns:

Sa stii ca alimentatia afecteaza calitatea somnului. Tulburarile de somn si de comportament sunt frecvente in societatea de astazi.In fine, o persoana irascibila dimineata poate indica un somn lipsit de calitate. nu stiu ce activitate presteaza individul, nu stiu ce mananca, ce stil de viata si de conduita are dar cert este prin spusele lui irascibilitatea sa cedeaza de la sine intr-o jumate de ora.Internare in ospiciu pentru o persoana care dimineata la trezire este irascibila? Fii serios!
Da, intr-adevar ultima varianta ar fi sa mearga la doctorul psihiatru dar de aici pana acolo este cale lunga.
In ce calitate recomanzi internarea la un spital de psihiatrie?

| Duhovnicul explică (pentru vangaelis):

Cred ca anunnaki e un troll, si e pus pe glume laughing
Lucrez ca si operator pe linie intr-o fabrica, intr-un mediu destul de zgomotos.
De mancat, mananc mai mult pe fuga, fast-food, recunosc nu prea consum fructe si legume.
Cafea nu beau si nu fumez.

| Lynnfield a răspuns (pentru vangaelis):

Nu am spus ca alimentaţia are sau nu legătură cu somnul, asta spui tu. Am spus că alimentaţia nu are legătura cu iraşcibilitatea şi nici nu poate avea, dejectie care pune probleme serioase de logistică.
Ceea ce indică iraşcibilitatea nu este doar lipsa somnului ci şi o nebunie chiar daca se abţine ar fi în stare să spargă lampa, sa se otravească, să deschidă uşa cu capul, să muste cainele sau sa puna o întrebare pe TPU, indică ceea ce este de indcat daca se poate observa.

| vangaelis a răspuns (pentru Duhovnicul):

Acum am o imagine mult mai clara. Problema ta tine de stilul de viata in corelatie cu mediul profesional. Indicat este sa incerci sa ameliorezi problema prin alimentatie adecvata si odihna. In timpul liber sugerez sa faci activitati care te relaxeaza, un hobby, un film, sa asculti muzica.
Ideea este sa faci lucruri care sa te inveseleasca.
Totusi n-ar strica un complex de vitamina B cu magneziu in cazul ca acestea persista. Dar cert este ca problema ta nu tine de psihiatrie.

Nu sunt doctor, sunt asistent medical si in aceasta calitate mi-am permis sa-ti recomand acel complex de vitamine. Dar recomand precautie si putina documentare dar si o vizita la medic daca este cazul.
Multa bafta!

| vangaelis a răspuns:

Teddy, nu stiu ce stil de viata ai, etc dar o prima varianta ar fi sa-ti restabilesti un echilibru (alimentatie, efort, etc), o a doua varianta ar fi autocontrolul, este foarte important, esti destul de mare, nu cred ca ai 7 ani sa nu poti incerca sa iti controlezi comportamentul.
Daca este aproape imposibil sa te controlezi, este o problema si ar trebui sa mergi la medicul psihiatru te va evalua in ce masura calitatea somnului este afectata in corelatie cu iritabilitatea ta pe fond nervos.
In orice caz, nu sunt oferite multe detalii ca sa putem observa problema.

| AnonimaSecretá a răspuns:

Nu esti perfect sanatos, si eu patesc la fel dimineata si doctorul a zis ca e din vina efortului din timpul zilei.

| CookieMtfk a răspuns:

Pentru copii e un lucru normal pentru ca probabil ne culcam tarziu, ne trezim devreme, scoala iar... Dupa somn toate astea se revarsa asupra noastra. Si eu, sincer, fac la fel. dar in 5-10 minute imi trece. Pur si simplu ar trebui sa uiti de lene si sa te inviorezi happy

| alloysia a răspuns:

Magneziul diminueaza starile de iritabilitate

| vangaelis a răspuns (pentru alloysia):

Bravo, un raspuns decent. Ai o bila alba happy