| afrodita3333 a întrebat:

E normal sa fie vanata carnea in jurul gipsului atunci cand ai mana in ghips?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Probabil, gipsul e prea strans. Mergi la medicul care ti l-a pus si arata-i mana vanata.

| Felys a răspuns:

Candva am avut o fisura la mana, am avut-o in ghips si desi am stat 3 saptamani cu ghipsul cand mi-a fost scos tot vanat era,de abia dupa ce mi la scos in cateva zile si-a revenit culoarea,ce sa zic,daca e normal sau nu,nu stiu, dar asta am patit eu, ca sa treaca hematomul nu trebuie sa fie presat in continuare dar ca sa se sudeze osul este nevoie de imobilizare si asta insemna ca trebuie fixat cat mai strans, se va vindeca si vanataia dupa ce se sudeaza osul, ai rabdare si vei fi bine

| Naяutσ a răspuns:

Depinde ce-ai facut cu mana aia, daca ai cazut dintr-un prun atunci da e normal, daca ti-a cazut o caramida pe ea, e normal daca ti-ai bagat mana unde nu trebuie, nu-i normal.

De unde vrei ca noi sa ne dam seama, daca nu da-i amanunte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este normal. Este prea strins si singele nu circula. Mergi miine dimineata urgent la ortopedie sa-ti schimbe ghipsul. Altfel iti paralizeaza mina si chiar o pierzi. Mergi, nu neglija.

| VyrusEleven a răspuns:

Nu este deloc normal. Inseamna ca ghipsul a fost pus prea strans sau ca mana s-a imflamat posterior montarii ghipsului. Este vanata deoarece circulatia sanguina nu se afla in parametrii normali, drept urmare nu poate alimenta anumite zone din mana, ceea ce poate fi foarte periculos. Depinde mult si de culoarea pe care o are mana, daca e un visiniu sau daca este ca o vanata(leguma). In orice caz trebuie sa apelezi la un medic. Bafta

| afrodita3333 explică (pentru VyrusEleven):

E vorma be mama nu de mine.Si-a rupt mana la tara cazand de pe un scaun.Are incheietura rupta deci ghips de la degete pana la cot (fara cot)si degetele sunt vinete ca atunci cand te lovesi, nu visiniu mov.Mai gri intr-un fel.Maine se duce la control.

| CranK71 a răspuns:

Nu. probabil ti-a fost pus gresit ghips-ul. probabil prea strans, ar fi bine sa mergi la doctor... si nu vreau funda daca tu crezi ca am raspuns la plezneala pentru funda

| perladunarii a răspuns:

Daca ghipsul nu acopera foarte mult din mana, dar mai poti avea portiuni unde vezi vanatai, e de la lovitura pe care a luat-o carnea, de obicei asta nu se vede in primele zile asa de intens!
Deci e normal sa mai vezi si vanatai!