| troleibuz a întrebat:

Este grav sa iti tiuie o ureche puternic cateva secunde din cand in cand?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afecțiunea ta se numește tinitus intermitent și din păcate vei rămâne pe viață cu el asta fiindcă nu exista la momentul actual tratament pentru tinitus de ce? Fiindcă nu e o boala e un simptom al altei afecțiuni, și afecțiunile sunt cam 20-30 la număr deci imposibil de găsit cauza, și chiar dacă o să găsești cauza tot nu vei scăpa de acufene.nu e grav, mie îmi țiuie permanent, daca te gândești mereu la a acest tiuit creierul îl percepe că pe un pericol și poți da in afecțiuni psihice gen. Anxietate, atacuri de panica, insomnie. Stresul trebuie evitat... Mai târziu vei resimți și alte simptome deranjate nu doar tiuit da ele trec în schimb țiuitul nu. tinitus e o boala domneasca de care nu poți scăpa da nici rău nu îți face doar daca e cauzat de pierderea auzului. eu am făcut că am întrerupt tratamentul antidepresiv brusc de mai multe ori deja de 1 an jumate am problema.la început a fost horror nu puteam dormi decât cu clipuri de astea
https://youtu.be/jXTbIvbxuA4

Mă gândeam chiar să mă sinucid mai ales că doctorul mi-o zis că chiar daca voi găsi cauza tot nu o sa scap de tiuit, acum mi se rupe nici nu îl bag de seama, uneori uit că am așa ceva. sunt cazuri foarte rare în care așa cum o apărut așa poate sa și dispară.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Recomand sa te duci la un consult ORL poate ești norocos și scapi asta doar in cazul in care ai dopuri de cerumen.mai sunt șanse cand pot fi unele infecții sau inflamații ale urechii sa scapi da nu e garantat. Ți o apărut așa brusc? Te ști cu probleme cu tensiunea? Te ai expus unui zgomot puternic? Mie mi-o apărut brusc când m-am trezit într-o dimineață da înainte de astea auzeam la cealaltă ureche un sunet ca clinchet de clopoței da nu am băgat de seamă, după aceea în timp ce mergeam sunet gen click. și de la probleme cu coloana se poate trage... Sunt ogrămadă de cauze care dau că simptom tinititus...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu mergi la orl ca asta e o problema generala. Poate sa fie de la ficat, de la tensiune, de la diabet