| Alexiaaa26 a întrebat:

Este normal ca inainte de menstruatie sa imi fie rau, gen stari de voma?
P.S. am 12 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AllyAlexandra20 a răspuns:

Este normal să ai amețeli, dureri de burtă sau stări de greață înaintea menstruației și poate chiar și în timpul ei. Dacă îți este totuși mult prea rău, e posibil sa fi mancat ceva ce nu ți-a priit și ăsta să fie motivul pentru care ai stările de vomă. Vorbește și cu mama ta despre asta, vezi ce zice. Întotdeauna mamele știu cel mai bine ce e de făcut big grin

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde, fiecare are propriile simptome premenstruale. Si eu de exemplu am ca tine cu stari de voma si din astea, deci da, e destul de normal.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este normal sa ai stari de voma inainte de menstruatie!
Starile de voma, pot avea alte cauze: indigestie, criza de stomac, fiere, sau chiar apendicita.
Mergi la medicul de familie sa te consulte.

| Alexiaaa26 explică (pentru Violleta2022):

Nu ma doare nimic gen apendice, nu am diaree ci am smptome normale de menstruatie doar ca am si greata

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexiaaa26):

Greata nu apare la menstratie!
Greata apare la probleme cu stomacul, la crize de fiere, la o indigestie alimentara.
Vorbeste cu mama ta, ca de aceea iti este mama, sa primesti sfaturi de la ea.
In orice caz, ar putea sa te lamureasca cu greturile pe care le ai, ca nu-s normale la un copilas de 12 ani.
Greturile apar cand esti insarcinata, dar la tine nu este cazul.