| Andreea202 a întrebat:

Este normal sa ai sanii ușori umflați și sa fie sensibili la atingeri înainte cu 12 zile de venirea menstruatiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este nou, dar este normal sa ai sînii sensibili si durerosi inainte de venirea menstruatiei deoarece sunt schimbari hormonale normale prin care trece orice fată/femeie inaintre de menstruatie.

| Andreea202 explică (pentru CristiDinBucuresti):

De obicei apar înainte cu o săptămână acum a apărut înainte cu 12 zile

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreea202):

Ce varsta ai? Mersii

| Andreea202 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Aproape 18 ani

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este perfect normal!
sanii sufera si ei modificari hormonale, in diverse perioade ale lunii, uneori fiind mai durerosi alteori mai putin durerosi.

| Andreea202 explică (pentru Violleta2022):

Poate fii și de la creșterea lor? Sau ca prietenul meu ma mai trage de ele și de mamelon

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea202):

Ar trebuii sa-i tragi un sut in boase prietenului tau daca te trage de sani, fiindca asa ceva nu-i permis si nici normal, putand sa-ti faca hematoame.
sanii se ating cu multa delicate, fara sa te lovesti si fara sa permiti cuiva sa te traga de ei.
Sanii nu sunt durerosi de la crestre, dar sunt durerosi in perioada pre-mestruala si atunci cadn sunt loviti sau bruscati, ceae ce nu este nici normal si nici sanatos.
Durerea lor este echivalata cu durerea de testicule! Explica-i prietenului tau ca data viitaore cat te loveste peste sani sa se astepte la niste lovituri in testicule ca sa simta si el aceeasi durere pe care tu o simti cand el te loveste.

| Andreea202 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Da, e normal.

| Lukasssz a răspuns:

Da

| KimJennie a răspuns:

Da.