Întrebare recomandată | blairelovesmusic a întrebat:

Este posibil să salvezi un om de la depresie? Mama mea a decedat acum 5 ani... Avea depresie. Avea doar 36 de ani, eu având la vremea aia 12. Se cunoştea de pe fața ei că era ceva în neregulă cu ea, dar nu ştiam ce. Pe 30 mai 2016 s-a sinucis aruncându-se în fața unui tren. Eu eram altundeva, nu eram în casă când s-a întâmplat tragedia. Dacă eram acasă poate puteam sa o salvez. Ce naivă eram. Acum, la rândul meu, sufăr şi eu de depresie. Mai am şi alte motive personale în afară de moartea mamei mele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Da, depresiile cronice /nevrotice care au rezistenta la tratament antidepresiv poate fi vindecate cu ajutorul lui Dumnezeu, cu multa rugăciune și cu puterea gândului, sa gândești mereu pozitiv.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Pot fi vindecate *
Mergi la un duhovnic bun și spune-i problemele tale sufletești, s-ar putea sa se producă o minune atunci când psihiatrii ăștia de doi lei nu ajuta cu nimic, doar money vad în fata ochilor.

| halogen001 a răspuns:

Da, daca ii dai un loc de munca care sa-i permita un trai OK, daca ii deschizi drumul in viata sa isi gaseasca o ocupatie care sa-i placa si care sa al ajute sa traiasca normal. O mama responsabila are grija de copii, nu se arunca in fata trenului. Parintii cand fac un copil nu se gandesc decat la binele lor, nu al copilului, pentru ca acel copil nu exista la momentul acela si e o aberatie sa spuna parintii ca l-au facut pentru binele lui. Deci in mod logic, copilul nu are de ce sa-i multumeasca parintelui pentru ca l-a facut. Inca un motiv pentru care nu are de ce sa-i multumeasca ca l-a facut e ca nu a fost intrebat. Daca iti da cineva ceva fara sa ceri, poti accepta sau nu acel lucru. Daca iti place si esti multumit de lucrul primit, poti sa-i multumesti celui care ti l-a dat, pentru ca ti-a facut un bine, dar daca e invers, atunci si "multumirea" trebuie sa fie invers, adica nemultumire.
Poti multumi parintelui pentru ca si-a dat silinta sa ai tot ce-ti trebuie, dar nu pentru ca te-a facut. De aceea se si zice ca nu e parinte cel care te-a facut, ci acela care te-a crescut.
Deci in legatura cu sinuciderea, nu e vina ta. Cand faci ceva (un copil de exemplu) si esti nemultumit de ce ai facut, vina e a ta (nu a copilului).

| Unsfatbun a răspuns:

O, Doamne! Săraca de ea! sad
Sincer, îmi pare rău să știu când un copil creste fără mamă. Eu am rămas orfan la 10 ani și mi-a fost foarte greu.

Timpul nu se întoarce, iar nouă nu ne rămâne decât să ridicăm capul și să mergem înainte.
Îți recomand să mergi la un psiholog, nu este nimic rău în asta. Altfel o sa ai probleme serioase.
Ai grijă de tine!

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Ce alte motive personale mai ai?

| dinaprilie a răspuns:

Pentru inceput te poti interna intr-un spital de psihiatrie o perioada. Te vor "pune" pe picioare cat de cat. Apoi poti urma ulterior tratamentul acasa. Stai departe de alcool in perioada tratamentului si incearca pe cat posibil sa iti gasesti un partener de viata. Desi stiu cat de mult "doare" si orice faci este un efort supraomenesc iti pot spune ca exista o mica speranta ca sa poti merge inainte.

| Mopmop a răspuns:

Scop. Asta iti trebuie tie acum. Gaseste-ti un scop in viata si urmeaza-l. Nimeni nu te poate ajuta, totul depinde de tine.
Daca vrei sa vorbesti cu cineva care a trecut prin asa ceva iti stau la dispozitie.
Mult noroc iti urez!

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru halogen001):

Am vrut sa îți dau vot inteligent și folositor.
Când ai un dezechilibru chimic major nu prea mai ai rațiune în unele momente, îți pierzi cumpătul și rațiunea, mai ales dacă e o depresie avansata netratata poate fi fatala chiar și pentru cei mai puternici oameni.
Probabil ca luptase mulți ani cu depresia și nu o cerut ajutor specializat la nimeni și nu o avut cui sa i se descarce emoțional, o ținut aceste problebe emoționale mult timp în ea, erau bine inradacinate și greu de descusut.
Când ai depresie și nimeni nu îți e alături e foarte greu sa mai fi rațional, nu se știe ce probleme avea, datorii, stres, traume, abuzuri în copilărie, alte boli, etc.
Depresia dpmdv este cea mai grea boala din secolul nostru, nici nu te omoară dar nici nu te lasă să te bucuri de viata, îți ia toată motivația, interesul, ambititia, energia, toate sunt la un nivel 0 (mediatorii chimici) când ajung la un nivel atât de dramatic îți pierzi rațiunea în acea fractie de secunda, psihiatrii nu pot vindeca depresiile avansate niciodată, doar sa le amelioreze, mama ei probabil nu urnă nici tratament antidepresiv asa ca, depresia a evoluat probabil în psihoza maniaco depresiva (tulburare de personalitate bipolara) boala mintală cronica cu cea mai mare rata de sinucidere, daca era predispusa genetic putea avea săraca chiar psihoza, și sa ii fi spus vocile sa se arunce în fata trenului, sau sa se sinucidă.
Urmărește acest clip.
Btw, sufăr de depresie de o groaza de ani, și cunosc puțin mecanismele ei si cât este de grava aceasta boala, este uluitor de grava dacă e netratata pe perioade îndelungate, fatala chiar.
Tu ești un tip deștept și ar trebui sa înțelegi ca nu e vina mamei ei ca s-o sinucis, ci ca unele depresii sunt imposibil de controlat dacă nu ai suport familiar și cui sa i te descarci.

https://youtu.be/G_3r6pwby8Y

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru halogen001):

Am statut de junior și nu am putut sa îți dau vot happy

| halogen001 a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Corect. Omul cand nu are o gandire logica si o educatie buna nu face ce trebuie. Mama respectiva nu a avut depresie cand a facut un copil, dar dupa aceea a intrat in depresie si s-a gandit tot numai la ea, asa cum a facut si la conceperea copilului, deci are o vina din punctul meu de vedere, iar una din cauzele a depresiei in cazul de fata e o situatia materiala precara si un viitor nesigur si intunecat. Daca in plus e si dezechilibrata chimic si genetic evident ca situatia e si mai proasta neavand nici resursele materiale care sa-i asigure o ingrijire medicala corespunzatoare.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru halogen001):

Da, din cauza situației financiare probabil o ajuns asa, dar nu e o regula, poate s-o născut cu defect genetic și aceste tipuri de depresie se pot declanșa chiar și într-un mediu favorizant, se numește depresie endogena.
Depresia nu tine cont de statuat sau situația financiara în multe cazuri, drept dovada este sinuciderea actorukui Robin Williams care era foarte bogat și faimos, dar depresia repet nu tine cont de cine ești, ce statut ai, nu face discriminari și poate ataca pe oricine în orice moment, mai ales persoanele care s-o născut cu vulnerabilitate genetica, acestea sunt cele mai predispuse afectiunilor psihice.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Am văzut ca mi-ai dat eronat și nefolositor la un răspuns, deși eu ți am oferit cele mai utile răspunsuri rolling on the floor aici vad ca, când ajuți pe cineva și îți dedici din timp sa îl aduci pe drumul bun primești vot negativ laughing
Și eu am rămas fără părinți, dacă te simți trista și singura îmi poți lăsa în privat Facebook - ul tău sau nr tău de tel sa vorbim pe whatssap. Eu te pot salva de depresie, dar trebuie sa ne cunoaștem în realitate nu virtual, dar îți pot da sfaturi daca te ferești sa cunoști oameni în realitate, îți pot da și virtualwinking
Dar dacă îți permiți financiar poți apela la un psihoterapeut big grin

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salutare! happy Este! big grin Depresia se poate trata în psihiatrie, psihologie și psiho-terapie. happy Un psihiatru e medic și îți va da tratament medicamentos. happy Ai încredere, îți va face mult bine!winking Și eu m-am vindecat de tulburări. Roagă-te și lui Dumnezeu! El te poate ajuta și poate vindeca rana ta, îți poate alina durerea! sad Multă sănătate! Funda? big grin

| Ana1687 a răspuns:

Da, acestea se rezolva împreună cu un psiholog terapeut, ai nevoie doar de voință de a te recupera.
Și nu, nu erai naivă, erai un copil, nu ai de ce să te învinovățești.
Condoleanțe mamei tale și mult succes în drumul spre vindecare!

| GopnikulBogdan a răspuns:

Se poate rezolva cu ajutorul lui Dumnezeu și cu o mentalitate pozitivă, fără negativism și încearcă să ai prieteni cu care socializezi. Pastilele nu sunt deloc o soluție și poți să apelezi la un psiholog sau Preot, deși tot tu îți rezolvi impasul.

| Lusiaa a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca moartea e un lucru foarte serios.E o chestiune reala.Am suferit de depresie nervoza de la 11 ani pana la 17. Du-te la psiholog. Daca oamenii din jurul tau te fac sa ai impresia ca e ciudat, crede ma ca, cand te duci la psiholog si ceri sa fi ajutat el nu o sa te ia peste picior si o sa te trateze ca atare. Fara psiholog nu reuseam.Du-te la psihiatru daca nu iti place sa vorbesti, iar el o sa-ti dea medicatie si o sa te ajute enorm de mult.E gratis medicul sub 18 ani.Ce astepti? Vindeca te! Toti avem dreptul sa traim, si depresia e moarte cu fizicul functionand. Daca cauti un semn sa te vindeci, asta e.

| blairelovesmusic explică (pentru Lusiaa):

Eu am incercat de multe ori sa ma vindec, ori cu psihologi, ori cu psihiatrii, dar degeaba. O sa raman asa toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Îmi pare rău de tine. Acum înțeleg de ce nu accepți sfaturi și păreri, pentru că te consideri o cauză pierdută...tongue