| hell060402 a întrebat:

Este un doctor pe acest site? Mi-e tare frica sa nu am leucemie ( va spun mai tarziu de ce am aceasta frica).
Sunt obosit tot timpul si ma dor oasele, ma junghie de ceva timp... Uneori am si dureri de cap, imi e greu sa gandesc pur si simplu, sa socializez, sunt nervos si acele dureri de cap sunt in spate, deasupra cefei, fix in spatele capului sa zic asa si daca vreau sa stau drept sa tin privirea dreapta ( de exemplu la poza de buletin) incep sa tremur in acea zona. Aveti idee de ce? Frica mea de leucemie este ca un coleg a murit de aceasta boala, ma rog, el se simtea bine pana cand s-a dus la spital cu febra de 41, dar am citit pe net si unele simptome pot fi oboseala si durerile de oase. Eu am aceste stari de oboseala de anul trecut sau chiar mai bine, dar acum s-au agravat muult mai mult, iar durerile de oase sunt recente. Parintii nu vor sa ma asculte pentru ca aparent sunt ipohondric ( i-am tot pus pe drumuri ca am scolioza, ca am schizofrenie, etc) mi-au spus sa dorm mai bine (cu toate ca daca dorm mai mult de 8-9 ore sunt nervos rau de tot si dupa ce stau in picioare mai mult de 10-20 min mi se face somn si ma pun in pat si ma culc iar), iar ca durerile de oase sunt de la sala, dar eu la sala nu fac cu greutari mari si plus ca ma dor si degetele ceea ce nu prea are legatura cu greutatile... si am dureri ascutite/ persistente zilnic, parca de cand ma gandesc la boala asta au inceput sa ma doara si mai des. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe acest site nu sunt doctori!
In plus, nici un medic nu va pune un diagnostic online, fara consultatie si fara analize medicale.
Daca iti este frica de ceva, nu pierde timpul pe forumuri, ca nu te ajuta cu nimic.
Mergi la medicul de familie sa-ti faca niste teste generale si daca acelea ies rele, te va trimite la un medic specialist.
Constat ca iti place sa-ti inventezi singur boli de care nu suferi si da, asta se cheama ipohondrie.
Obseala de care te plangi poate veni si de la lipsa somnului de noapte.
Daca nu dormi de la 9-10 seara, cel mai tarziu, atunci corpul tau nu se odihneste si de aici apar probleme de somnolenta. Culcatul dupa miezul noptii iti afecteaza grav sanatatea!
Hrana este un alt factor extrem de important pentru snatatea ta. Poate nu mannaci sanatos si nu manaci multe fructe si legume, asa cum ar trebui.
Elimina zaharul si dulciurile din hrana ta si in 3 saptamani vei scapa de adictie si te vei simtii mult mai bine.
Durerile de oase, inclusiv cele de la degete, sunt perfect normale, la un copil in crestere, care are nevoie masiva de calciu, vitamine si minerale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pari ipohondru totusi.
Nici cel mai bun medic din lumea nu iti pune diagnosticul de leucemie pe net sa stii...

| Donsavas a răspuns:

Tu singur ai spus ca esti ipohondric. Anxietatea e o boala psihică ce iti provoacă neliniște si frica incontrolabilă uneori.
Dacă trăiești cu teama, poti incepe sa somatizezi. Sa simti durere fizica din cauza adrenalinei. Adrenalina in exces te epuizează, te seaca de energie. Ai nevoie să te vadă un psihiatru deoarece anxietatea te poate îmbolnăvi de multe din cauza stresului, daca nu te tratezi.

| hell060402 explică (pentru Donsavas):

Da, dar oboseala si acele dureri de oase sunt reale... culmea, acum mi-a aparut si o pata rosie pe frunte, eu nu cred ca am leucemie, dar imi vine un gand ca daca peste o luna n o sa mai fiu si incep sa ma stresez... dar oboseala durerile de oase si pete rosii ( bine, am doar una si nu stiu ce e cu ea, cos nu cred ca e pentru ca nu ma doare) sunt simptomele leucemiei sad

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu sunt medic, dar am trecut si eu prin astfel de dureri de oase si pana la urma s-a dovedit ca erau din cauza tiroidei. Sufeream de hipertiroidie. Iată ce scrie in cartea Sănătate si vindecare... de Sorin Nicola : " Deoarece tiroida/paratiroida afectează capacitatea organismului de a utiliza calciu, consideram ca problemele legate de oase, tulburările depresive si atrofierea țesutului conjunctiv pot fi eliminate prin regenerarea glandelor tiroida/paratiroida.Slăbirea tiroidei/paratiroidei determina scăderea sau blocarea utilizării calciului"/
Eu am rezolvat aceasta problema trecând la o dieta total vegetariana. Carnea si laptele acidifiaza sangele, iar organismul apelează la calciul din organism pentru alcalinizarea sângelui.
Consulta un medic endocrinolog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca nu esti chiar bolnav.
Mai mult esti speriat de o eventuala boala.
Eu cred ca esti sanatos.