| Dariusking a întrebat:

Eu am aceasta problema.
Mă spăl foarte des pe mâini extrem de des cu mult săpun și am ajuns sa îmi irit pielea, mă mănâncă tare, ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Schimba sapunul.

| RAY a răspuns:

Spălate pe mâini după ce faci treaba mare sau când vi din oraș

| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebii sa te clatesti mai bine, cu ami multa apa, daca te speli cu mult sapun, insemnand ca ramane sapun pe maini si numai atunci poate irita pielea.

| doctorandus a răspuns:

Dap, nu te mai spăla decât după treaba mare.

| alina2k18 a răspuns:

Te speli f des din cauza jobului sau alte cauze?
Incearca sa nu te mai speli cu sapun, vezi de altceva gen dermatocosmetice Bioderma, uriage.
Cu siguranta acum ai o dermatita/eczema.
Crema hidratanta reparatoare seara in strat gros Avene sau La roche Posay.

| IceRope a răspuns:

Pielea este puternic deshidratată. Cel mai bun remediu este crema de gălbenele. Renunță la spălatul exagerat, altfel îți vor apărea niște eczeme urâte și dureroase de care vei scăpa foarte greu. Mergi prima dată la dermatolog.

Răspuns utilizator avertizat
| RobertVaka a răspuns:

Sa nu te mai speli extrem de des cu sapun
Sa folosești un sapun cu ph mai prietenos cu pielea

| Sarab21 a răspuns:

Dă-te cu o cremă hidratantă sau de gălbenele

| Dariusking explică:

Extrem de des*