| Accuracy a întrebat:

Fratilor am o durere de masea ingrozitoare ce e mai rau e ca am nerv la ochii si nu pot dormi seara
In seara asta nu am dormit de la 22:00 - 4:00
Imi puteti da niste remedi? e gaurita maseaua, trebuie sa ma duc la dentist dar trebuie sa astept pentru programare
Astatazi sa si umflat oleaca
Am incercat cu sare,spirt, pastile, rachiu nu ca numai am

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Oricum, TREBUIE să mergi cât mai curând la STOMATOLOG!

O să-ţi polizeze caria ( pe care bănuiesc că o ai ), o să-ţi aplice un tratament pentru nerv şi apoi o să-ţi plombeze măseaua.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Trebuie mers la dentist, sa vezi daca ti-o mai poate plomba sau trebuie extrasa.
Nu stai in curent, ia algocalmin pentru durere.
Te pup!

| trolololo a răspuns:

Orice ai încerca nu o sa treacă. La dentist cu tine. O sa se agraveze iar măseaua o sa se degradeze iar medicul o sa trebuiască sa îți pună coroana dentara in cazul in care dintele nu poate fi salvat. Sau mai rău, implant. Care costa. Mult.

Crede-ma am experiență cu prostii din astea. O căciulă de bani cheltuiți pentru ca am așteptat. Daca ma duceam din timp scăpam cu o zecime din cât am dat.

Îți recomand sa te duci la un cabinet bun, aia "ieftini" sunt cârpaci. Plătești dublu poate triplu, dar lucrarea e pe măsură.