| IonutSony a întrebat:

Funda.De câte zile ma doare când ma mișc sau când ma întorc în pat în partea dreapta în zona coastelor.Ce ar putea sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce mai probabil este vorba de ficat si colecist care te dor, fiindca te-ai hranit nesanatos in ultima perioada de vreme si sunt inflamate. Posibil ficat gras.
Esti cumva gras sau ai multa grasime abdominala?

| sierra1 a răspuns:

Imi pare că e lenea, dă-e jos și fă mișcare

| gabicoo a răspuns:

Telecomanda?

| gabrielcosmin1989 a răspuns:

Durerea in zona coastelor poate fi cauzata de o varietate de afectiuni, inclusiv:

Fractura costala: O fractura costala poate aparea din cauza unui traumatism sau din cauza unui accident.

Tuse convulsiva: Tuse puternica, de lunga durata poate duce la dureri musculare in zona coastelor.

Pneumonie: Inflamatia plamanului poate cauza dureri de coasta

Afectiuni pulmonare: Boli cum ar fi bronhopneumopatia cronica obstructiva (BPOC) sau fibroza pulmonara pot cauza durere in zona coastelor.

Afectiuni ale coastei: Inflamații sau infecții ale coastei pot cauza durere.

Afectiuni ale inimii: Angina pectorală sau infarctul miocardic pot cauza durere in zona coastelor.

Este important sa va adresati medicului dumneavoastra pentru a va diagnostica si a va trata corespunzator problema.

| PopescuJennifer a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa mergi la medicul de familie. Si NU, nu suna la numere de telefon adunate de pe aici...

| Spr_Cristina_1998 a răspuns:

Ai un junghi intercostal, daca durerea persista, suna la numarul 0735396218, sunt doctor de medicina familiei, nu ma contacta dupa ora 19:00. intre timp poti incerca sa te ungi cu niste vaselina, te astept la consult

| Violleta2022 a răspuns (pentru Spr_Cristina_1998):

Esti pe naiba medic, cum sunt eu acum popa... cu raspunsurile pe acre le dai in bateie de joc pe aici, chiar nu-ti este rusine?

https://www.tpu.ro/utilizator/aapcvs/raspunsuri/