| Numero1 a întrebat:

GFX-8 VS Creatine Pro Mass VS Total Mass? Pentru aceste suplimente dispun bani momentan si desi am vazut o groaza de topicuri inca sunt nelamurit sad Sunt constient ca sunt suplimente mult mai bune si de calitate superioara cum ar fi True Mass,Serious Mass,Muscletech,Scitec Whey Protein,Pro Complex Gainer,Mass Tech,N-large, After Max, Elite Mass eu totusi as dori sa merg pe unul dintre cele 3 pentru ca deocamdata de atat dispun si vreau sa iau unul de care sa ma tin si de la care sa primesc rezultate.
INFO+
Sunt ectomorf 1.87m si vreo 73 kg la ultima cantarire si as dori sa aflu care este cel mai bun GAINER dintre acestea 3. Sunt la inceput si foarte slab si zapacit in cunostinte datorita contrariilor celor de pe forum-uri!
Obiectiv : Neaparat sa iau in greutate deci o sa folosesc si creatina(astept pareri daca sa fie separat/incorporat in Gainer) si bineinteles MASA MUSCULARA!
Astept raspunsuri si VA MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu iei doar creatina + izolat proteic?

nu vad rostul sa dai bani pe carbohidrati cand alimentele cu 80 % carbohidrati sunt foarte ieftine.

mai bine dai banii pe creatina si proteine, care sunt mai greu de obtinut din alimentatie... sa obtii carbohidrati din alimentatie e BANAL si IEFTIN

| Numero1 explică (pentru Cosmin86):

Chiar voiam sa-mi raspunzi tu la intrebare, pai in primul rand multi colegi m-au sfatuit sa iau suplimente bogate in carbo pentru ca sunt ectomorf, dar omule mi-ai deschis ochii, intr-adevar in alimentatia mea de zi cu zi(paine,cartofi, cereale, paste, dulciuri(biscuiti si prajituri), de dulceturi si muraturi nu mai zic) deci ce tu vrei sa spui este ca pentru un ectomorf ca mine si ce ar fi ideal ar fi sa iau un izolat/concentrar proteic(sper sa-mi dai cel mai bun ex.) iar carbohidratii sa-i iau din alimente.
Si mai am o intrebare, ce fac cu aminoacizii? Imi trebuie supliment sau tot asa ai iau din mancare?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Numero1):

Pai orice proteina are aminoacizi, o proteina e compusa din aminoacizi, nu vad de ce sa iei separat...

la fel ca la suplimentele cu carbo : bani aruncati...

concentrate/izolate proteice bune : dymatize elite whey, on - whey gold, etc.

creatina : six star elite creatine ( e buna pentru ectomorfi )

| Numero1 explică (pentru Cosmin86):

Cu alte cuvinte cel putin pro massu si total massu sunt bani aruncati degeaba(proasta calitate ), mai bine imi iau un whey gold standard si creatina separat si fac treaba mai buna si da stiam si eu ca in organizm proteina devine aminoacid dar ma gandeam ca ar ajuta la ceva daca as lua si un supliment de aminoacizi altfel de ce se mai fac dar ma rog ai dreptate

| Cosmin86 a răspuns (pentru Numero1):

"altfel de ce se mai fac", din diferite motive, in special cand vrei sa slabesti si sa-ti mentii masa musculara. In general concentratele proteice au si putin carbo ( gen 10 % ), asa daca iei amino ai ZERO carbohidrati. Si amino se absorb mai repede ( corpul nu mai trebuie sa descompuna proteina ).

Daca ai bani, poti sa iei amino in timpul antrenamentului, ajuta, dar nu atat de mult incat sa fie asta o prioritate.

In general amino folosesti cand slabesti ca sa-ti mentii mai usor masa musculara.

| Numero1 explică (pentru Cosmin86):

Ok mersi m-ai lamurit, am sa-mi iau whey gold standard de la Optimum si Creatine/Creapure de la Pro Nutrition... e bine asa?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Numero1):

Da

| Numero1 explică (pentru Cosmin86):

Mersi inca odata! Este prima data cand o sa iau suplimente, astept sa vad cum e si avand in vedere ca vine Craciunul poate gasim si ceva promotii!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Numero1):

Dar alimentatia e ok? happy

| Numero1 explică (pentru Cosmin86):

Nu chiar... mananc orice... dar ouale fierte, laptele/iaurtul, branza si carnea sunt la ordinea zilei pentru mine! La fel si alunele care sunt ca si un supliment pentru mine pentru ca mananc si imi cumpar peste tot dar sunt proteine incomplete din cate am inteles eu in vegetale singurul aliment vegetal cu proteine complete fiind soia "cica".

| Numero1 explică (pentru Cosmin86):

M-am hotarat totusi sa-mi iau si un gainer pe langa concentrat si creatina, vreau sa pun bani cu inca un baiat si sa ne luam amandoi un GFX8 la 3 kg, are ceva daca il iau dimineata, concentratul dupa antrenament si creatina seara? Nu prea suna bine nu? tu ce zici?

| hibrid112 a răspuns (pentru Numero1):

Eu unu nu mi se pare ok sa iei cu cineva referitor la faptul ca tubul de gfx are doar 3 kg, o sa le termini foarte repede si sincer nu o sa se simta mare diferenta, si creatina se ia inainte de antrenamenthappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Numero1):

Mai bine iei concentrat dimineata, creatina inainte de antrenament si gainer dupa antrenamemtn

| Cosmin86 a răspuns (pentru Numero1):

Nici soia nu are proteina completa happy

| Numero1 explică (pentru hibrid112):

Stiu ca se termina repede vreau sa-l testez mai intai sa vad cum e

| Numero1 explică (pentru Cosmin86):

Aha ok, asa suna mai bine.

19 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Gfx-8 isi face treaba

| Doctorfishadi a răspuns:

Eu zic ca o alimentatie sanatoasa si exercitiile fizice sunt mai bune!

| Numero1 explică (pentru Doctorfishadi):

Alimentatie sanatoasa, antrenament + suplimente si o sa fie si mai bine! Eu zic ca nu strica cu nimic deoarece si aceste suplimente sunt extrase din alimente naturale!

| Numero1 explică (pentru Numero1):

Tu l-ai folosit? Ce rezultate ai avut?