| LittleLittleMarmaid_1333 a întrebat:

Hey.Consumul excesiv de guma de mestecat dauneaza? Daca da, in ce fel si cum ma pot dezobisnui de mestecatul gumei in exces?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Da, afecteaza.Pai ai putea sa incerci sa mananci ceva usor atunci cand simti nevoia sa mesteci ceva ca de ex niste biscuiti, sticsuri, paine prajita, fulgi de cereale, floricele.In timp te vei dezobisnui mai ales ca daca vei manca te vei simti satula si senzatia de a mesteca ceva va disparea.

| Dienuka a răspuns:

Consumata in exces poate avea efecte laxative. In ceea ce priveste sanatatea, este plina de E-uri. O guma de mestecat poate sa contina pana la 14 E-uri, care sunt nocive pentru organism si nefolositoare. Mai mult decat atat, tot mestecand guma, glanda salivara secreta in exces saliva si tu nu ii dai de mancare organismului. Ceea ce nu este ok, pentru ca organismul secreta suc gastric in asteptarea hranei in stomac. Din pacate nu ii dai stomacului nimic, ceea ce duce si la discomfort abdominal.
Cat despre a te dezobisnui, asta tine de vointa ta. Iti impui sa nu mai mesteci asa ceva.
Sanatate.

| Nicoleta a răspuns:

Da, afecteaza.
Citeste ambalajul unei gume de mestecat.
In momentul in care tu mesteci, ii trasmiti stomacului un mesaj.Acesta incepe sa secrete suc gastric.Mestecatul excesiv, adica peste 20 de minute, poate duce la aparitia gastritelor, a ulcerului gastric.Guma contine multe substante daunatoare, iar daca citesti ambalajul, vei vedea ca guma contine o substanta are are efect laxativ, iar prin mestecarea excesiva a gumei, s-ar putea sa ai probleme( o guma nu te afecteaza, dar daca bagi non stop gume, e de rau).

Citeste si articolul asta:
http://www.doctor.info.ro/guma_de_mestecat_pro_si_contra.html

| Sin a răspuns:

Dauneaza stomacului si poate avea efect laxativ in unele cazuri.

| LoRy_7949 a răspuns:

Buna, si eu am auzit la fel ca de obicei consumul de guma dauneaza danturii si mie la fel de greu sa ma dezobisnuiesc de ea dar ma fortez, pentru sanatatea mea. Poti inlocui guma cu tic-tac, bombonele din astea mentolate thinking fundita smug

| AnnaMariaaa a răspuns:

Dauneaza danturii si stomacului si eu sunt dependenta de guma si nu prea cred ca pot sa am las.

| ZOON a răspuns:

Sunt pareri pro si contra cele contra ar fi ca iti poate provoca in timp ulcer prin asa zisa macinare a stomacului dar sunt si pareri pro care spun ca ajuta la buna functionare a inimii adica pune sangele in miscare, ajuta la intarirea dintilor adil o sa ii ai mai mult timp nu cred ca sa facut pana acum o parere finala dar nici nu am auzit pe cineva murind din chestia asta bye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA AFECTEAZA FRATE. daca mananci in exces incearca sa te reduci doar la o guma pe zi pentru ca excesul de gume poate prin faptul ca TE INGRASI. ADIK gume in exces = OBEZITATE. SPUN asta pentru ca am incercat pe pielea mea, si eu m-am ingrasat 20 de kg in 2 ani doar din cauza gumelor de mestecat.Am tinut regim si am slabit, dar m-am redis doar la o guma pe zi s-au doar atunci cand era neaparat nevoie de ea (hai ca nu mai intru in detalii, Sper ca sfatul meu sa-ti fie de folos)deci ai grija cu gumele. S-au altfel te ingrasi si patesti cum am patit si eu.Si de mine e fost si mai greu ca sunt minora, am doar 14 ani, si in plus sunt si fata, m-am chinuit foarte mult sa slabesc la loc pentru ca toti baietii radeau de mine si ma faceau grasa, dar acum sunt un copil normal. uite ID-ul meu ca sa vorbim mai multe (dany_secret_love2010).