| anonim_4396 a întrebat:

Heey,
Am 16 ani, inaltime 1. 71cm si 54.8 kg
Vreau enorm de mult sa slabesc cel putin 3 kg. Cu o saptamana si ceva in urma aveam 57.5 kg si am reusit sa slabesc, dar acum nu inteleg de ce nu mai dau in jos sad
Va rog frumos dati-mi niste sfaturi care v-au ajutat 100% si care credeti ca m-ar ajuta si pe mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aLeXz95 a răspuns:

Rezultatele nu se vad cat ai bate din palme(asa ziceam si eu dupa 5 zile de sport)... dupa o luna poti sa te urci din nou pe cantar si sa vezi cat ai slabit.Te sfatuiesc sa ai rabdare si vei vedea.Totul e sa ai ambitie sa continui!

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61, 9 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 7 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Dacă vei mai slăbi, vei ajunge SUBPONDERALĂ :(
http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune.

| MskDesign a răspuns:

La inaltimea ta nu vad nici un motiv pentru care sa slabesti.Ar trebui sa mai pui pe tine.

| aLeXz95 a răspuns:

Salut,arati super la greutatea asta, nu ar mai merita sa slabesti! Uite, eu am slabit cam 7-8kg in 2 luni(de la aprox. 80kg la 72). Dimineata mancam 2 felii de paine prajita cu unt, la pranz mancam normal(dar nu de satul), iar seara nu mai mancam nimic, deoarece alergam cate 2km pe fiecare dimineata si seara(crede-ma, dupa alergare nu-ti mai trebuie mancare.Inainte de a pleca la alergat faceam genoflexiuni, abdomene, flotari.Eu asa am reusit sa slabesc.Atentie,daca-ti vine foame intre mese, mananca putin(de ex.o gura de paine), si dupa bei putina apa.Tot inainte de masa principala, bei un pahar cu apa, asa nu mananci mult.Atentie,sa incepi treptat sa mananci putin, daca manaci putin dintr-o data, ajungi sa lesini! La fel si cu sportulwinking Bafta...dar eu consider ca esti destul de slab(a)!

| dhgrufgyrjk a răspuns (pentru aLeXz95):

Eu dimineata maninc un ou fiert sau mar, la amiaza cind termin orele putina supa sau terci sau ce mai prepara mama insa in catitati mici si seara salata, fructe si ma stradui sa fac cat mai multe exercitii. + la asta alerg in fiecare seara cate 10-15 min... Crezi ca o sa mai slabesc? De 3 zile nu vad nici un rezultat care sa ma bucure ( sunt fata). Mai multi imi spun ca e bine cum asa cum sunt, dar eu nu ma simt bine asa

| dhgrufgyrjk a răspuns (pentru aLeXz95):

Inca o problema, am cantar in camera si ma cantaresc cred ca de vreo 10 ori pe zi

| dhgrufgyrjk a răspuns (pentru dhgrufgyrjk):

Nu ma pot abtine sa nu ma urc pe el

| aLeXz95 a răspuns (pentru dhgrufgyrjk):

Esti la fel ca si mine.Da-l parintilor sa-l ascunda si te gandesti ca nu ai cantar.In mintea ta te gandesti ca azi ai mai dat jos cateva grame si tot asa, dar nu mai folosi cantarul.Cand te vei urca pe el, o sa vezi daca ti-ai depasit greutatea estimata sau nu.winking

| aLeXz95 a răspuns (pentru dhgrufgyrjk):

Rezultatele nu se vad cat ai bate din palme(asa ziceam si eu dupa 5 zile de sport)... dupa o luna poti sa te urci din nou pe cantar si sa vezi cat ai slabit.Te sfatuiesc sa ai rabdare si vei vedea.Totul e sa ai ambitie sa continui!