| Escapefromreality a întrebat:

Hei.
Acum 3 ani am aflat ca am chisturi ovariene, am primit un tratament, pe care l-am întrerupt deoarece îmi provoca foarte mult rău. Ideea e ca de foarte multe ori am simțit înțepături puternice în partea dreapta de jos sau dureri ușoare. Uneori simt ca se umfla acolo ceva și simt cum se mișcă. Vreau sa știu dacă este ceva grav, deoarece am fost la control și cu ani în urma și mi s-a spus ca este în regula. Menționez ca durerile menstruale sunt intense.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Chisturile ovariene sunt tumori benigne care deregelaza ciclul menstrual, provoaca dureri foarte mari la ciclu, produc infertilitate, disconfort la sex, produc ingrasare samd.
Sunt foarte rele si trebuiesc tratate, sa poti avea o viata normala si sanatoasa.
Peste ani nu se mai pot trata, fiindca cresc f mult si trebuiesc operate.
Chisturile ovariene apar in urma dereglarilor hormonale si netratate se pot tranfroma peste ani, in cancer ovarian.
cancerul ovarian nu doare si de obicei este descoperit foarte tarziu, in stadiile 3 si 4 cand abia dor cumplit, fiind totusi tarziu sa mai poate fii operate si pacienta sa traiasca.
https://cancer360.ro/chisturi-ovariene/

2 răspunsuri:
| Escapefromreality explică:

Alt prost cu nane în gura

| LacatusAndreea20fL1 a răspuns:

Te pot ajuta cu ceva naturist. Citește despre Reishi.