| Millanteria a întrebat:

Hei! Am nevoie de ajutor. Un coleg de-al meu a fost umflat tot corpul de vreo 2 zile si a venit la scoala, a tusit pe langa noi, a pus mana pe mine. Astazi nu a mai venit la scoala si am aflat ca are rujeola. Problema e ca mi-e foarte teama sa nu fi luat si eu pentru ca vinerea viitoare am banchetul(sunt in clasa a 8-a) si ar fi un cosmar sa am rujeola atunci. Ce ziceti? Si ce as putea face ca sa previn aceasta boala? Va implor, ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci in aceasta situatie, ai putea sa-ti suplimentezi alimentatia cu un complex de vitamine totusi, dar nu este necesar, stai linistita.

| gabriela15gabigaby a răspuns:

Este destul de posibil sa fii luat si tu, dar perioada de incubatie a bolii e de vreo 2 saptamani din cate stiu eu, asa ca poate nu faci pana la banchet. Oricum depinde si de sistemul tau imunitar. Fratele meu a facut rujeola dar pe mine nu m-a molipsit, si doar locuim in aceeasi casa. Asa ca bafta!

| SoranaSorryiubiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Stai linistit.nu cred ca a suflat spere tine si tea atins pe gura.atunci puteai fi molipsit dar asa nu! :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* Distractie placuta la banchet!