| GabrielB2000 a întrebat:

Salut TPU,am un coleg in clasa la scoala bolnav de tuberculoza,ni s-a facut tuturor niste injectii pentru a vedea daca am luat si noi boala,maine, se fac 3 zile de la test,colegilor mei nu li s-a umflat zona intepaturii,la mine da, arata ca si cum m-ar fi intepat o viespe sau ceva de genul. Poate insemna ca am luat si eu boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, tuberculoza este o boală de plămîni, nu o i ei asa de la ințepătură, ti s-a umflat vena din cauza modului in care te a înțepat esti tu mai sensibil/ă. Ce varsta ai?

| GabrielB2000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Posibil,nu am fost la spital sau medic de familie prea des, nu am avut nevoie. Luna viitoare fac 18 ani.

| BlueDark a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mai ''inteligenta'', intepatura a fost pentru test. Daca s-a umflat, este clar ca e posibil sa se fi infestat.

| AlyRafaello a răspuns:

Nu mai sta pe ganduri si du-te la un control