| Bixu a întrebat:

Hei. Am o mica problema. Am 12 ani si am 40 de kg. sunt foarte slaba chiar daca in kg am un pic mai mult toata lumea crede ca am vreo 30 si ceva de kg. Toti baietii rad de mine si isi bat joc de mine ca sunt prea slaba.Adevarul este ca sunt si inalta... unii mi-au zis ca cica am nu stiu ce vierme in burta si ca bla bla bla... desi nu cred ca e adevarat, mananc mai mult decat de obicei si cu toate astea nu ma ingras. Intr-un fel este normal ca la varsta asta sa am 40 de kg. Dar as vrea sa mai pun niste kg in plus. Macar sa se vada la picioare si la maini. Sa zicem inca 5 sau 6 kg. big grin Va rog help spuneti-mi cum v-ati ingrasat voi nu imi trimiteti cine stie ce site-uri ca m-am uitat aproape pe toate. Daca v-ati ingrasat sa zicem intr-o luna sau mai mult sa imi spuneti cum. Fundaaa : x

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LoveNeverDies a răspuns:

Daca nu iti sta in fire sa te ingrasi, inseamna ca asa este organismul tau si metabolismul.Si daca incepi sa te indopi numai pentru a te ingrasa te vei imbolnavi..mai bine mai asteapta sa treaca timpul, te vei dezvolta ca fata si va fi altceva

12 răspunsuri:
| didi12 a răspuns:

Draga mea, stai linistita.Depinde ce inaltime ai, dar dupa parerea mea e foarte bine asa cum esti.Eu sunt cu doi ani mai mare ca tine si am 44 de kg si sunt destul de inalta.
Si crezi ca ma intereseaza ce zice lumea? Ma simt bine in pielea mea si gata.Da, sunt slaba, sincer si eu as vrea sa mai pun vreo 2 kg pe mine, dar asta e firea mea. Oricat as manca, nu ma ingras.Cui nu-i convine, sa nu se uite.

| GoguSteriade a răspuns:

Bucura-te si ramai asa, mai tarziu vei fi invidiata cand altora o sa le atarne suncile transpirate de sub tricou.

| Empathizer a răspuns:

Deocamdata tot de pui pe tine pui in inaltime. O sa te mai rotunjesti dupa ce inceteaza cresterea in inaltime. Mai ai rabdare vreo 2-3 ani (mai cresti semnificativ in inaltime cam 2 ani dupa ce iti vine prima menstruatie).

| Elsiane a răspuns:

Dragă, nu-i mai asculta pe alții. Părerea ta contează. Băieții ăia nu știu ce înseamnă frumusețea. Și eu am 12 ani și am 40 kg (acum o lună) și băieții tot îmi ziceau 'cap de schelete' și altele, dar până nu le-am dat un șut nu s-a rezolvat nimic. La vârsta ta este foarte bine, și eu mănânc și nu mă îngraș. Este mai bine să fii slabă decât grasă, ține minte asta!

| xoxolavxoxo a răspuns:

Draga mea, nu te lua dupa toti fraierii. Daca tu te simti bine cum esti acum nu trebuie sa te ingrasi pentru altii.Nu ii baga in seama.Parerea mea este ca nu trebuie sa te ingrasi.Ce vierme?laughing Te iau la misto si tu ii crezi..Nu fi naivawinking
Esti frumoasa asa cum esti:*

| Larsette a răspuns:

Sfatul meu e sa stai linistita, ai doar 12 ani. e posibil sa incepi sa te ingrasi mai incolo, 15, 16, nu sti niciodata. Daca asa e constitutia ta, slaba, nu prea ai ce sa faci. Am o prietena care are 18 ani si are 46 kg, si oricat mananca, nu se poate ingrasa pana la 50. Asta este. cel mai bine, ramai asa, nu ai de unde sa stii cum o sa ti se transofrme corpul la adolescenta!

| BiiaB a răspuns:

Salut! Ei bine cred ca tu esti versiunea mea la 12 ani happy.Si eu am fost si sunt inalta, in prezent am 14 ani si o inaltime de 1, 71 si 51 de kg.Ei bine, revenind, in primul rand nu ar trebui sa dai ascultare vorbelor neroade ale baietilor deoarece ei cred ca Dumnezeu a creat omul ca sa fie perfect.Si eu sunt foarte slaba, insa nu am niciun vierme in burta, insa daca nu esti sigura te poti duce la un control oricand.Revenind,ca sa te ingrasi incearca sa mananci "nesanatos" cat mai multe dulciuri, mancare fast-food (hamburger; shaorma). Pentru o vreme acestea trebuie sa fie nelipsite, dar te previn, pot crea dependenta si poti deveni obeza datorita lor.Sincer,eu niciodata nu am ascultat vorbele celor care-mi spunea "Uhh esti prea slaba" etc., pentru ca nu aveam de ce. Daca te simti bine in pielea ta nu ai de ce sa te schimbi.

| PrintesaTsubaki姫椿 a răspuns:

Incearca sa consumi mai multe proteine (care se gasesc cel mai mult in painea alba, carnea de pasare si cartofi) si lipide (adica grasimi, care se gasesc mai ales in porcariile alea de chipsuri si celelalte snaks-uri, in carnea de porc si de vita si in lactate). Astfel, ar trebui sa te ingrasi mai repede. Insa nu trebuie doar sa te ingrasi. Trebuie sa-ti dezvolti musculatura, altfel doar vor atarna niste sunci pe tine. Fa mai multa miscare, inscrie-te la un sport care sa-ti placa, cum ar fi: baschet, handbal, inot, dans modern sau dans aerobic, gimnastica, etc... Nu uita: cantarul este doar un simplu instrument care-ti arata cu cat esti mai grea, nu cu cat esti mai grasa, adica numarul respectiv de kg include si musculatura, oasele si ce mai e pe acolo, nu doar grasimea, deci in cazul tau nu trebuie luate in seama cifrele lui; un instrument mai folositor este oglinda, caci ea iti arata cum esti pe dinafara, apoi urmand sa-ti dai singura seama ce simti pe dinauntru! Ingrasare grabnica!

| Cosmin86 a răspuns (pentru PrintesaTsubaki姫椿):

Proteine in painea alba si cartofi? cat, 0. 00001 %?
proteine = carne, lapte, branza, oua, ATAT, restul contin nesemnificativ.

| iuliacarina a răspuns:

Cam cat ai inaltime? Nu te ingrasi pentru ca ai un metabolism super.Mute fete (inclusiv eu) si-ar dori sa aiba matabolismul tau.happy

| Bixu explică (pentru iuliacarina):

Pai am 1.61 sau 62 cam asa...

| nico98 a răspuns:

Buna! Gandeste-te ca eu am 13 si am 35 de kg. Eu ce sa mai ziclaughing...asta incercam si eu sa fac, sa ma ingras pentru ca par un schelete. Dar sti la ce ma gandesc ca in viitor cei care acum par normali(greutate potrivita) o sa fie grasi iar eu o sa fiu super draguta si nu o sa am probleme cu kilogramele in plus. Asa induri acum dar mai incolo o sa merite toata suferinta. Sper ca te-am ajutat :*.