| mihaelairina215 a întrebat:

Hei! Am si eu o intrebare! Daca vomit cu sange si scuip cu sange, este de grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sangele este de culoare inchisa si vine prin voma, atunci poate fi chiar FOARTE GRAV!
O sangerare interna poate fi chiar fatala, daca nu este oprita in timpul cel mai scurt!

Mergi URGENT la medicul de familie sau chiar la urgenta, la UPU

Daca ai si dureri saucantitatea este mai mare decat un varf de cutit, atunci suna la 112!

| darrio2007 a răspuns:

Destul de grav. Mergi la medic.

| sierra1 a răspuns:

Este!

| Andreeush a răspuns:

Bine nu e în nici un caz.
Ar trebui să îți faci niște analize, să te vadă un medic.

| Iunix a răspuns:

Stai liniştită, e perfect normal. Toată lumea pățeşte asta, nu ai motive să te îngrijorezi.

-1 din prea mulți.

| CarcotasulVesel a răspuns:

EXTREM de grav, du-te la urgente DE URGENTA!
si sunt sigur ca te simti rau in rest, te-a batut cineva RAU, sau chiar mai rau, de gen ai TBC in stadiu final

daca nu te poti duce la spital, suna la 112 si spune direct si fara nici o introducere: "buna ziua, vomit si scuip sange" si apoi raspunzi la intrebari! (o sa te intrebe cum te numesti si unde te aflii)

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

PS nu stiu daca observi, dar la solutia mea de sunat la 112 din start arunci pisica moarta la operatoare in ograda, adica practic ea o sa decida daca ai nevoie de ambulanta sau nu, insa la modul cel mai CATEGORIC, AI NEVOIE!

| debarasator63 a răspuns:

Mergi urgent la medicul tau de familie, el te va trimite sa-ti faci investigatiile necesare.

| Trioda a răspuns:

NU desigur,
cei de la pompe funebre se vor achita constiincios de datorii, la fel ca tine, care te-ai lasat sa ajungi in starea asta asa de cool!

Este extrem de grav!
Repede la medic, ai probleme medicale grave.medicul este cel ce stie cel mai bine, fuga la medic, boala se poate agrava si ramai cu ea toata viata!