| Al1na61 a întrebat:

Hei, am și eu o problema, de 1 săptămâna sunt răcită rău, hârâi, tusesc și îmi tot vine sa scuip flegme. Șiti cumva ce pot sa iau pentru tuse și pentru flegme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti bolnava deja de peste 1 saptamana te sfatuiesc a mergi de urgenta la mediculd e familie ca sa pirimesti tratamnet, ca poti sa faci complicatii: bronsita sau pneumonie.
Sanatate multa!

Poti sa fierbi o ceapa foarte bine si dupa ce a fiert sa o arunci. in apa in care a fiert ceapa pui niste menta uscata ca sa ia mirosul si gustul de menta si sa fie mai usor baubil.
Se lasa ceaiuls a se racoreasca un pic, sa-l bei caldut cu multa miere de albine si zeama de lamaie.
Poti bea 3-4 cani de ceai de ceapa pe zi ajutand la eliminarea flegmei si repararea gatului.
Mai poti lua tip de 2 saptamanai cate 10 grame de Vitamina C pe zi, dar luata la fiecare 3 ore cate 2-3 grame.
Nu te speria de cantitatea asta mare de vitamina C, ca de-i in surplus se poate elimina prin urina, dar ajuta la grabirea vindecarii.