| YoBaa a întrebat:

Sunt racita si am o tuse urata,ce ar trebui sa iau ca sa mi "se rupa tusea", cand tusec imi vine sa scuip si o flecma sau ceva de genul.
Cel mai bun raspuns primeste funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Poate fi o bronsita acuta si netratata corect aduce complicatII.Este o tuse productiva si iti recomand un sirop expectorant-mucosolvan, daca ai peste 12 ani-fluidifica secretiile si actioneaza la eliminarea lor mai usor.Consuma multe lichide, fara cafea alcool si tutun. Daca mucusul (flegma) este de culoare galbuie sau verde mergi la medic pentru ati prescrie tratament medicamentos.Multa sanatate!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În primul rând, un control la medic!

Apoi, dacă o să-ţi dea Sirogal sau alte siropuri aiurea ( de pe vremea lui bunica ), atunci poţi să recurgi la automedicaţie :
* Fluimucil 200 ( comprimate efervescente, dozaj conform prospectului, în funcţie de vârstă, pe care n-ai precizat-o )
* Bromhexin 12 ( comprimate, dozaj idem, vezi mai sus ), etc.

De asemenea, TREBUIE tratate şi restul simptomelor, nu doar tusea...

| peticel20 a răspuns:

Mda, sfaturi peste sfaturi. Cel mai bun remediu pentru gat inflamat sau tuse urata cu rupere e remediul babesc de lamaie cu miere.Se ia o jumatate de lamaie, se stoarce, se adauga 2-3 linguri de miere pana se face asa ca o pasta, se bea si se asteapta o ora pana cand se bea alt lichid. A doua zi, garantez ca nu mai ai nimic. Daca nu ai miere, merge si cu zahar, dar trebuie puse 3-4 linguri ca sa fie mai pastos ca zaharul se dizolva altfel.Astept feedback si funda happy

| EmiliaNicolae a răspuns:

Ai nevoie de un expectorant foarte bun si cit mai natursit. Eu te sfatuiesc sa iai Prospan. E frt bun pentru ambele tipuri de tuse.