| Dodo3 a întrebat:

Hei! Azi am fost la dentist, am avut o carie ( mare) si a zis ca trebuie sa imi scoata nervu`...a umblat ea pe acolo si simteam ca trage ceva dar nu mi-a zis concret daca la scos sau nu, acum ma doare tare! Mi-a pus un medicament si a zis ca nu crede ca o sa ma doara, ca nu ar trebui! Ce sa fac?! De ce ma doare? Sincer imi e frica sad!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Si eu mi-am scos nervul si a trebuit sa ma duc de multe ori pana sa se finalizeze tratamentul asta. Medicamentul acela e pus acolo ca sa dezinfecteze zona, apoi ti-l scoate si pune plomba provizoriu apoi plomba definitiva, daca imi amintesc bine. Nu are de ce sa iti fie frica, se lucreze sub anestezi si oricum nervul fiind scos, dintele e mort nu prea ar trebui sa mai simti mare lucru. Pentru durerile astea ia un antiflamator de exemplu nurofen, ketonal si ar trebui sa fii ok in 2-3 zile.

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Te doare pentru ca nervul e acolo viu si nevatamat

| Birlik65 a răspuns:

Nu crede ca o sa te doara? inseamna ca a facut treaba de mantuiala...maine te duci inapoi, nu ti-a scos tot nervul!

| andrei1948B a răspuns:

Asteapta.Si mie mi s-a intamplat asa daca nu, iti face injectie si doare muult mai mult.