| giulia283 a întrebat:

Hei! Azi noapte nu am dormit deloc. Imi era somn dar nu puteam aa dorm. Ce credeti ca e? Nu aveam niciun gand in cap voiam doar sa dorm dar nu puteam. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Cauzele pot fi multiple:
1. Azinoapte a fost luna plina, multi nu dorm fiind agitati.
2. Poti sa ai stres psihic sau stres fizic.
3. Daca ai mancat ceva mai satios tarziu aseara.
4. Ai baut cafea, suc sau ai mancat ciocolata.
5. Cand vrei sa dormi atunci apare stresul ca nu te ia somnul.
6. In camera ai avut o temperatura prea ridicata pentru a te putea linisti.
7. De multe ori poti fi obosit din punct de vedere psihic dar nu si fizic, daca din punct de vedere fizic esti ok, atunci nu te va lua somnul.

| giulia283 explică (pentru GdX):

Da cred ca si stresul. Dar intr.un final am adormit. Mersi.

| DeyCj a răspuns:

Influențele astrale, căldura....Eu unul dacă e cald în cameră și mai e și lună plină am insomnie. Poate și tu ai pățit la fel.

| giulia283 explică (pentru DeyCj):

Eu de obicei nu am probleme din astea dar poate fi si asta o varianta.

| gheorghe699 a răspuns:

De obicei insomniile au un motiv,nu poti sa adormi ca te framanta un gand, o situatie, care revine obsesiv in mintea ta, pe care o intorci pe toate fetele o analizezi, dai dintru-n gand in altul, dar asa fara nici un gand.

| giulia283 explică (pentru gheorghe699):

Păi şi care e cauza atunci?

| gheorghe699 a răspuns (pentru giulia283):

Cauza? daca as putea stii ce e in mintea ta ..sigur exista o cauza, te framanta ceva, te gandesti la ceva ca altfel ai adormi, nu cred ca stai treaz fara sa te gandesti la nimic, fara nici un gand.

| unvecin a răspuns:

Să nu dormi ziua deloc. Nu dormi o noapte. Ok: dormi următoarea. Nu dormi 2: dormi următoarea. Nu există să nu-ți vină somn când se adună oboseala de pe mai multe zile.

Adică schimbi regula jocului: în loc să încerci să dormi noaptea, încerci să stai trează ziua.

Cu o oră înainte de culcare închide ecranele. Fă activități relaxante: citește ceva frumos, ascultă o muzică liniștită. Și nu mânca târziu...

Setează-ți alarma să te trezească devreme. Gen: 5:30-6.

După 2-3-4 zile neplăcute (de tranziție) o să te reglezi. happy

Dacă nu merge, vorbește cu un medic.

| ee a răspuns:

Ceai de tei...

| Moraru_Emma_1997 a răspuns:

Stresul poate fi un factor ce nu îți poate permite să adormi. Dacă locuiești în București, pentru odihnă poți lua de la MegaImage ceaiuri speciale pentru dormit. Conțin plante naturale și te ajută să te relaxezi și să ai un somn cât mai odihnitor. Dacă nu ai cum să iei aceste lucruri, știu de la prietenii mei din Ukraina un leac băbesc: lapte fiert cu mac peste. Daca bei o cană de lapte cu miere și mac, este un remediu la fel de bun, mai natural și mai ieftin pentru odihnă. Exercițiile fizice în 5 minute dacă încerci să le faci, poti stimula creierul și acest factor, la fel, îți poate fi remediu. Dacă nu te poți odihni nici după aceste sfaturi, este bine să ceri indicații medicului de familie.