| giulia283 a întrebat:

Hei! Cine ma ajuta si pe mine cu o problema? Deci eu am 15 ani am aproape 60 de kg si 1.67 (cam asa ceva). Si ma simt complexata de corpul meu, arat oribil si vreau sa slabesc. Sa mananc mai sanatos, sa fac sport... Cine imi spune ce trebuie sa mananc si ce sa evit si alte chestii de slabit. Va rogg!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| raiiad a răspuns:

Daca iti calculezi indicele de masa corporala (cauta calcul IMC sau BMI pe net) o sa vezi ca esti in limite normale. Plus de asta esti in plina crestere si schimbari hormonale care influenteaza mai mult sau mai putin aspectul tau fizic. Toate ca toate NU te apuca de diete minune, foarte restrictive, care promit marea cu sarea. NU functioneaza, le-am incercat pe toate! Ce a functionat la mine cand aveam o varsta asemanatoare cu a ta, a fost sa nu mai mananc paine deloc, dulciuri ff rar-cand nu mai rezistam tentatiei si de asemenea fara sucuri si prajeli sau mancaruri foarte grase. In rest mancam toate mancarurile facute de mama, iar pe cele cu sos le mancam cu lingura pentru ca nu mai aveam painea in meniu. In felul asta nu mi s-a parut nicio clipa ca tin dieta si mi-a fost usor si pentru ca puteam manca cu ceilalti la masa fara ca eu sa am doua frunze in farfurie si sa poftesc la ce mancau ei. Rezultatul: -16kg, dar intr-un an! Da.ti timp!
Inca ceva, chiar daca faci exceptii si mananci la o aniversare niste bombite calorice, nu-i nicio tragedie, bucura-te de moment, dar maine ia-o de la capat in directia buna, nu te apuca sa mananci de suparare ca ti-ai facut o mica placere. PERSEVERENTA!
Daca ai un metabolism mai lent si eventual constipatie iti recomand taratele de psyllium. Se gasesc aproape in orice hipermarket sau plafar, nu sunt mai mult de aproximativ 7 lei punguta si le poti consuma cu iaurt (cel mai simplu zic eu, mai gasesti pe net si alte variante cu apa si etc.). Eu dimineata amestec 2 lingurite de tarate cu 200 g iaurt (nu d-ala ZERO, ca ala numai iaurt nu mai e) si eventual poti sa-ti adaugi si cateva bucatele de fructe/stafide/esenta de ce-ti place tie/seminte crude. Dar doar presari asa...decent. Si gata un mic dejun satios si sanatos.
Incearca sa ai 3 mese principale pe zi si doua gustari intre ele, astfel incat sa nu ti se faca niciodata o foame d-aia de lup. Ca si gustare poti sa-ti cumperi de la Kaufland migdale crude (de acolo e cel mai avantajos, am cautat si la altii; e apoape 10 lei o punguta de 200g) si fa-ti pungute mai mici cu cate 25g migdale, maxim 50g, pentru ca desi sunt f sanatoase si satioase sunt si foarte calorice. O sa-ti placa mai mult daca le pui noaptea la hidratat (intr-o caserola ermetica, cu apa) si le lasi la frigider. In felul asta se activeaza niste enzime din migdale si o sa aiba si gust de samburi de caise din aia proaspateti.
E important sa mananci micul dejun. Esti ca o masina, cu care nu pleci la drum lung fara sa alimentezi, nu? Cam asa si cu organismul nostru.
Cand nu esti sigura daca ti-e foame sau sete, incearca mai intai sa bei un pahar cu apa si vezi apoi ce ai de facut. Se mai intampla sa fim pacaliti de senzatii. Nu te duce la cumparaturi cand ti-e foame! O sa te tenteze orice.
Cat despre sport, ti-as recomanda sa cauti pe Youtube: "HIIT" si o sa gasesti acolo niste exercitii destul de solicitante, dar cu o durata de 15-20 de minute, despre care stiu ca ar trebui sa arda calorii in continuare, dupa ce le-ai facut, cateva ore bune.
Sau tot pe Youtube cauta: "8 minutes abs/arms/legs/buns". sunt usor de facut si intereseaza cam tot corpul.
NU te apuca sa faci intens, ca asa e la inceput cand e entuziasmul mare si vrei sa se vada rezultele peste noapte. Fa sport de 3-4 ori pe saptamana, musculatura are nevoie si de odihna. Cand vei face febra musculara sa stii ca cel mai rapid scapi de ea facand din nou sport, chiar daca simti ca abia te poti misca si o sa zici ca sunt nebuna ca ti-am recomandat asa ceva. Ai incredere in tine, nu e ceva ce nu poti face! "IF YOU CAN DREAM ABOUT IT, YOU CAN DO IT!"
Sa-ti fie de folos! :*

| giulia283 explică (pentru raiiad):

Mersii multt!

| raiiad a răspuns (pentru giulia283):

Cu mare drag happy

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sa nu mai mananci nimic seara [adica doar de doua ori pe zi: dimineata(lapte de soia cu cereale integrale) si la pranz] si sa ai o viata activa: mai mult pe jos decat cu masina, mai mult pe afara decat in casa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimg):

De obicei la slabit se recomanda sa mananci de 5 ori pe zi, nu de 2 ori. Mancand doar de 2 ori o sa reusesti sa ai carenta de vitamine si minerale + tot corpul sa devina plat si fara forme.

E cea mai proasta metoda de slabire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mănâncă mai puțin și la ore fixe!

| UnTipObisnuit a răspuns:

Ai grija la mancarurile procesate, incearca sa le eviti!

Zaharul = inamicul numarul 1 in termen de orice.

Nu uita, hidratarea este cea mai importanta, bea apa!

Activitate fizica regulata, gasesti tu ce exercitii sa faci.

| DannyQ a răspuns:

Repet, iar și iar s-o iar pentru a slabi trebuie sa fi în deficit caloric asta e valabil pentru orice persană! Renunță la fast-food, mezeluri, alimente prea mult procesate, sucuri din comerț. Proteinele, carbohidrații și grăsimile trebuie calculate, și caloriile la fel! Trebuie să practici și un sport nu doar sa mănânci sănătos și să stai în pat.