| Chanel1 a întrebat:

sunt foarte complexata de cum arat. Cand zic cuiva ca sunt grasa, persoana aia imi zice ca ba nu, ca arat bine, ca am fund si sani etc. da pe mine ma complexeaza rau corpul. M- am pus sa nu mai mananc ca inainte si sa mananc sub 1200 de calorii, sa nu mai mananc dulciuri, sa beau sucuri etc. si am boala sa ma pun pe cantar o data la 2 zile si chiar de 2-3 ori pe zi si imi arata mereu diferit. Ba ca am slabit, ba ca m-am ingrasat. Si ma complexeaza rau asta.
Da, se uita multi baieti la mine, dar tot complexata ma simt de cum arat.
Mananc sub 1200 de calorii, beau apa, ceai sa nu mai mananc noaptea, fac sport 4 ori pe saptamana o ora si pnm. Ma omoara cantarul cand vad ca tot schimba si nu stiu ce sa fac sa scap de complexarea asta mare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intrebarea este doar una singura:
Corpul tau vrei sa-ti placa TIE sau BAIETILOR?

| sierra1 a răspuns:

Ce contează aspectull exterior?
frumusețe interioară - aia e esența.

(așa ar zice unii)

| Sn4k3 a răspuns:

Continua sa faci sport, mananca numai carbohidrati complecsi (in jur de 100g) si usor cu grasimile, proteine mananca multe(100g+). Greutatea poate sa difere in functie de cata apa ai baut inainte, cat ai mancat, etc.

| Chanel1 explică (pentru Sn4k3):

Seara beau foarte mult. Apa si ceai.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Chanel1):

Poti sa bei cat vrei, ti-am zis ca asta poate fi o cauza pentru care variaza greutatea pe cantar si iti arata mai mult.

| aXy99 a răspuns:

1200 kcal e prea putin daca faci sport!
Mananca 1500 kcal si nu te mai complexa atat.
Cate kg ai? 61 cm in talie e foarte bine.

| Chanel1 explică (pentru aXy99):

Am 61 de kg. In talie nu stiu cat am.

| aXy99 a răspuns (pentru Chanel1):

Am crezut ca ai zis ca ai "si 61 an talie". Primele sfaturi raman valabile. Daca faci sport, consuma 1500 kcal pe zi, bogat in legume, fructe, chiar si cereale.

| alina2k18 a răspuns:

De cantarit recomand dimineata dupa ce ai fost la baiewinking
Zi-ne si noua ce inaltime /greutate ai si eventual cati cm in talie sa ne dam cu parerea.

| Chanel1 explică (pentru alina2k18):

1.63, 61 si in talie habar n am

| alina2k18 a răspuns (pentru Chanel1):

Hmmm, nu ar fi tocmai rau, dar fiind micuta de inaltime poti parea mai indesata gen si daca faci si sport ai si ceva muschiuleti dezvoltati.
Pune-te si pe alergatwinking rapid 20-30 mins de 4-5 ori sapt.

| mentholinks a răspuns:

Trimite-mi o poza in privat ca sa-ti spun adevarul despre cum este corpul tau.

| CleanHeart a răspuns:

Mai bine concentreaza-te pe calitati, o sa-ti acopere toate defectele, nu iti place ceva imbunatateste si nu uita ca totul porneste din cap, acolo trebuie sa lucrezi cel mai mult.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Trebuie să dai câteva kilograme jos, dar o să reușești deoarece ai ambiție. Cel mai bine e să evoluezi cu pași mici, adică să dai jos 2 kg pe lună.

| aXy99 a răspuns (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Nici nu stii cate kg are si ii spui sa slabeasca 10 kg?!
A spus ca are 61 de cm in talie, nu 61 de kg. Iar 61 in talie e super bine.

| Chanel1 explică (pentru aXy99):

Am zis 61 de kg. In talie nu stiu cat am.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Am gresit, scuze!
Am crezut ca a spus "si in talie 61".

| unvecin a răspuns:

1. Nu face sens să te cântărești de mai multe ori pe zi. E suficient o dată, dimineața (când indică cel mai corect).

2. Nu contează ce arată cântarul de la o zi la alta. Contează ce arată de la o săptămână la alta, de la o lună la alta. Corpul are mecanismul lui prin care își memorează anumite trepte de greutate ca fiind greutate normală, deci o să ai și zile consecutive în care posibil să nu vezi nicio diferență.

3. În condițiile astea, neapărat fă-ți un grafic pe o durată lungă de timp în care să vezi progresul. După 2-3 săptămâni poți să vezi dacă metoda ta funcționează sau mai trebuie ajustată și poți estima în cât timp vei ajunge la greutatea normală.

4. Nu te ajută cu nimic să te simți ciudat de cum arăți, dacă totuși nu poți scăpa de gândul ăsta redirecționează-l: transformă-l în energie, în motivație care să te ajute să-ți atingi mai repede țelul.

5. Ca idee, cam tot atâtea ocazii când te-ai simțit mai sătulă decât suficient o să ajungi să rabzi foame ca să compensezi și cam tot atâtea zile comode cât ai avut o să le plătești cu zile de activitate fizică intensă. Cel puțin, matematic cam așa ar trebui să fie. Și am văzut și la mine asta, vorbesc deci și din experiență... happy

Să slăbești nu e așa de greu. Să rămâi la greutatea ideală atinsă cred că e mai greu. M-am păcălit singur aici, când am atins-o am pus armele jos mulțumit. Îmi luase mai mult de un an, așa că proiectul finalizat am început să-l sărbătoresc. Și încet încet, după luni de zile totuși, am ajuns de unde am plecat. laughing

| venividivici2017 a răspuns:

Ce greutate ai? inaltime? varsta?

| Chanel1 explică (pentru venividivici2017):

61, 1.63, 17 ani

| venividivici2017 a răspuns (pentru Chanel1):

Banuiesc ca ar mai trebui sa dai jos vreo 10 kg.Dar daca ai ambitie, o sa reusesti happy