| Pingu15 a întrebat:

Hei! Cum pot sa imi albesc dintii natural adica sa nu ma duc la dentist sa ii albeasca. Mentionez ca am luat toate felurile de paste de dinti pentru albire si degeaba si ma spal de 2 ori pe zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Foloseste trucuri naturale.

http://www.apropo.ro/......e-10107114
http://www.ele.ro/......tilor-4876
http://www.libertatea.ro/......30097.html
Incearca, nu ai nimic de pierdut si nici nu dauneaza
O zi frumoasa sa ai:)

| Veme a răspuns:

Cea mai buna solutie ar fi sa accepti ca nu ai dintii albi si sa-ti duci o viata fericita cu dintii tai nu atat de albi ca in filmele americane... Macar sa-i tii tu detartrati si spalati cum trebuie si fara carii...

| ChrissD a răspuns:

Eu folosesc o periute dentara electrica (de la oralb) si pasta de dinti sensodime ...asa am reusit dupa 2 sapt. sa am dintii sclipitori.

| ionutalex13 a răspuns:

Cu sare de lamaie

| DorinM a răspuns:

Uite un articol despre cum sa iți albești dinții pe cale naturala http://midoris.ro/......od-natural

| idx a răspuns:

Dintii nu sunt 100% albi, culoarea variaza in functie de substantele care ajung in cavitatea bucala dar si de substantele care hranesc dintii.

Smaltul e atacat de acidul citric aflat in sucul de citrice (lamai etc), la fel si bicarbonatul de sodiu.

Spalate pe dinti de cel putin 3 ori pe zi si renunta la produsele care iti ingalbenesc dintii, de exemplu: sucuri carbogazoase - cola, tigari, cafea.

Cauta retete de pasta de dinti homemade pe baza de ulei de cocos, ulei esential de salvie/tea tree/menta.

| NataliaBabalici a răspuns:

Pentru albire, carii si gingie si alte probleme ale dintilor, cauta ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation. Pune 1-3 picaturi direct pe pasta de dinti sau direct pe periuta. La mine a functionat si il folosesc mereu.