| ArianaMN a întrebat:

Hei..cum pot sa slabesc 15 kg fara un regim prea strict? fudita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| ArianaMN explică (pentru bursuc001):

Ok..sunt fata, am 13 ani... 170 cm si 55 kg

| bursuc001 a răspuns (pentru ArianaMN):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 60, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 5-6 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Dacă vei mai slăbi, vei ajunge SUBPONDERALĂ; iar dacă vei slăbi 15 kg ( cum doreai ), atunci vei fi ANOREXICĂ :(

O zi frumoasă.

| StefanKogut a răspuns:

Fa sport.

| aXandra a răspuns:

Știu că sună ciudat, dar mestecă..., adică cu cât mesteci mai bine mâncarea, cu atât corpul tău o asimilează mai bine.

| genifar45 a răspuns:

Încearcă sa faci sport ex inot

| Teddy10 a răspuns:

Mananca sanatos si fa sport.

| Ariana54 a răspuns:

Ca sa te ingrasi intr-un mod sanatos trebuie sa mergi la medicul nutritionist.El iti va presrie un regim care este foarte bun pentru tine.Adica nu te vei ingrasa la loc si nu vei slabi ca sa ti se vada coastele.Eu iti propun sa mergi la sala minim 30 de minute.Succes in continuare! Fundita?

| Aparaschivei_Codrin_1990 a răspuns:

Trebuie sa mananci putin si des(sa te incadrezi in 1500 de calorii), dar sa faci si sport.