| Andrya1999 a întrebat:

Hei, cum sa ma mentin la 38 kg? Am fost anorexica si am slabit la 33 kg, dupa m-am ingrasat la 38 kg si acum nu vreau sa ma mai ingras! Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GreenVoid a răspuns:

Nutritionistwinking La anorexie deja intervin probleme de sanatate si... emotionale sa nu zic altfel.Deci chiar daca te ai ingrasat e mai bine totusi sa ti faca un nutritionist o dieta specializata pentru tine.

| Andrya1999 explică (pentru GreenVoid):

Cate calorii trebuie sa mananc pentru mentinere?

| RAY a răspuns (pentru Andrya1999):

Manci exact cat manci cand erai pe dieta aia, sub 1000 de calorii in orice caz, http://calorii.oneden.com/

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Prin slabirea avuta metabolismul tau a scauzut /s-a adaptat, deci isi pastrezi dieta avuta si acelasi stil de viata si nu te vei ingrasa simplu, daca manci mai mult te vei ingrasa, dar 38 de kg e prea putin si slabeste sistemul imunitar mai ales acum iarna, mai multa carne, fructe, legume

| Holy2010 a răspuns:

Vorbim aici de Anorexie care e o boala foarte grava nu o dieta!
Nu stim ce varsta si inaltime ai dar din poza pari foarte tanara. La asemenea greutate poti sa iti iei adio de la orice dezvoltare hormonala care te face sa arati a femeie, la fertilitate, la densitate osoasa si la masa musculara absolut necesara ca sa nu mai spun ca iti pui viata in pericol la cel mai serios mod. Ai nevoie de nutritionist si psiholog dar din pacate greu gasesti unii care sa se si preocupe de subiectul Anorexie fara prejudecati sa sa inteleaga ca e o boala cronica si putini reusesc sa se vindece. Felicitari pentru ingrasare insa trebuie sa incerci sa incetezi obsesia pentru control si numaratul caloriilor. Esti tanara, fii activa si mananca normal. Corpul se v-a ingrasa pana se stabilizeaza si apoi daca nu faci excess se v-a mentine fara ca tu sa iti mai bati capul.

| Claudiu1905 a răspuns:

Te afli in pericolul de a te ingrasa foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, foarte, aaa, mult. Consult medical detaliat, diagnostice, tratament complex, clinica din strainate, tot arsenalul, mobilizare generala.