| anonim_4396 a întrebat:

Hei.De cand eram mica am o carnita langa anus. Mama mi-a spus ca a fost cu mine la doctor cand eram mai mica si ca doctorul a spus ca e fiindcă faceam scaun prea gros si m-am rupt. Dar chestia e ca arata foarte inestesic si ciudat. Stiti ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Carnita aia se cheama hemoroizi si se rezolva cu schimbatul stilului de a manca. probabil nu mananci ce trebuie si nu bei lichide, de aceea ai scaunul atat de uscat si dur, ca-ti rupe anusul cand iesi afara, facand hemoroizi.
Nu este fistula anala, aceea este diferita.
Hemoroizii se pot opera, sau se pot retrage daca inveti sa manaci sanatos si corect: mancand zilnci supe sau borsuri, band cel putin 2 litri de apa, manancand legume si fructe care contin fibra.

| AlinMrs a răspuns (pentru Violleta2022):

Pana scapa de hemoroizi cu dieta ii creste si barba laughing) sugerez sa mearga la un doctor, o consultatie in prealabil pentru a se stabili cu exactitate despre ce este vorba. Daca e vorba de hemoroizi, se pot prescrie creme ce pot ameliora simptomele. Se pot inlatura si prin interventie chirurgicala si sunt diferite metode.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlinMrs):

Ce propui tu este incorect, pentru ca dupa interventia chirurgicala, esti scapat de hemoroizi, dar ei se refac si va ajunge in aceeasi situatie.
Singura solutie este sa-si schimbe stiluld e viata sid e hrana, asa spun medicii din occident, ca sa evite refacerea hemoroizilor.

| AlinMrs a răspuns (pentru Violleta2022):

Dieta ajuta, insa poate fi un proces de lunga durata. In cazul de fata daca vorbim de hemoroizi exteriori se pot inlatura prin anumite interventii.
Treating enlarged hemorrhoids is important, because they tend to get worse over time. Hemorrhoids are treated with a variety of measures including diet, over-the-counter medicine like

anti-inflammatory pain killers,
creams,
lotions,
gels,
pads, and
wipes,
and various treatment options are available, like

sclerotherapy,
rubber band ligation, and
surgery.
Am o cunostinta care recent a avut hemoroizi inlaturati prin rubber band ligation/benzi de cauciuc si nu au reaparut nici dupa 3 ani de la interventie. Binenteles ca tratamentul poate varia de la o persoana la alta, de acea recomand o consultatie facuta de un medic specialist.

| LPCTSTR a răspuns:

Operaie, iar asta costa.

| Bruno92 a răspuns:

Intortochiate sunt căile Domnului

| mysterioR a răspuns:

Daca nu te deranjeaza lasa o asa, poti ajunge la complicatii daca umbli acolo, precum fisura anala.
Oricum in mod normal sex nu se face in anus, nu este conceput pentru asa ceva.