| Elly213 a întrebat:

Hei.De cateva saptamani tot tuseam dar nu am luat nimic,ca doar,ce putea fi asa grav?
Dar azi dimineata m-am trezit cu o durere groaznica in gat, cu o stare de oboseala si durere de cap. Durerea de cap mi-a trecut cu un ibofren sau cum il cheama..chiar nu mai tin minte. Oricum, niste pastilute roz.Nu am nici macar 37 de grade deci nu am febra.
Ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul de familie pentru un control medical, renunță la automedicație.
Ce ai? Vezi ce diagnostic îți pune doctorul.
Pa, pa.

| Empathizer a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Excelent sfat. Subscriu!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Empathizer):

Bună.
Felicitări pentru noul statut!
Pa, pa.

| Empathizer a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Multumesc. La fel si tie!

| MihaelaDart a răspuns:

Cand e o tuse banala, ar trebui sa tii cont de ea, trebuie sa-ti pui un semn de alarma! Pe viitor, previne cu un paracetamol ori din reteta bunicilor o lingura de miere, jumatate de lamaie stoarsa si se bea cu guri mici inainte de culcare.

Acum ca ai durerea, posibil sa te apropii de o raceala de sezon, poti sa o tratezi cu coldrex ori fervex si acea miere cu lamaie.

In caz ca vezi ca se inrautateste, consulta medicul de familie pentru ati prescrie tratamentul necesar!

Sanatate!

| pisicutzamik a răspuns:

Da ai luat ibuprofen, dar eu iti recomand pliculetele teraflu o sa-ti treaca in 2 zile maxim!

| availablehandyman a răspuns:

Ai o raceala netratata ia Paduden daca te doare gatu