Întrebare recomandată | laury24 a întrebat:

Hei De o săptămana ma chinuie ceva numit dermatita acută. Nu pot sa dorm noaptea (acum e 4:12) din cauza ca ma mănâncă foarte tare si trebuie sa ma trezesc. Mâine am scoala si m-am saturat pana peste cap de bubele astea. Cum sa fac sa scap repede de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Blossom03 a răspuns:

Du-te la medicul tau de familie sa iti dea o reteta cu care sa te duci la farmacie.Este cel mai bine si cel mai sigur asa.Este gratis, simplu si nu trebuie decat sa-ti faci o programare ca sa nu astepti. Daca o sa cauti pe net si o sa iei dupa ureche un tratament, e posibil sa ti se agraveze.Iar daca deja urmezi un tratament de la doctor, asteapta sa-si faca efectul. Posibil sa nu -l vezi rapid.Bafta!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde unde ai bubele! Daca diagnosticul de dermatita acuta ti l-a pus un medic atunci trebuie sa te intorci la el sa-ti dea calmante care te pot ajuta sa si dormi!

| TheFragranceMaster a răspuns:

N-ai amintit de doctor! Incearca Dermovate pretul e undeva la 5-6 lei!

| TheGirlWithGlasses a răspuns:

Salut! Si sora mea mai mica a avut dermatita anul trecut si mami a dus-o la un doctor dermatolog si i-a recomandat un gel de dus (Bioderma, Atoderm)si se gaseste doar in farmacie.Te speli doar cu el, dar in cantitate mica si clatit corpul cu apa din abundenta.Surorii mele i-a trecut dupa 3 zile de la folosirea acestui gel de dus si doctorul i-a recomandat ca detergent Persil Sensitive.

| Superlativ_Frumusete_1985 a răspuns:

Consulta medicul. eu am folosit Bioderma Sensibio. au tot felul de produse special concepute pentru asa ceva!

| LauriciSweet a răspuns:

Bioderma recomand si eu!