| Andya a întrebat:

Hei!happy
Imi puteti explica o chestie... thinking
Deci...
Daca de exemplu p[rima menstruație mi-ar veni astăzi... luna viitoare... o sa-mi vina pe 28[ca astazi]? sau cum? :-s
Un raspuns mai explicit >:"
Multumesc!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Din prima zi de sângerare înumeri 28 de zile și vezi data probabilei următoare menstre. Ea este considerată regulată dacă vine între 27 și 30 de zile.
Dacă a venit astăzi, următoarea va fi undeva în jurul datei de 24 septembrie.
Cu plăcere!
Pa, pa.

10 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Tu nu ai pe nimeni de sex feminin in familie - aici te-ai gasit sa intrebi - daca vrei iti fac si un proiect pentru urmatorii 5 ani

| DΣΣΔ a răspuns:

Nu se stie. pana se regleaza nu poti sty oricum succes

| CristinaCrisy a răspuns:

Nu o sa iti vina pe 26 cu 2 zile minus in fiecare luna

| AndreeaM303 a răspuns:

Avand in vedere ca esti la inceputul menstruatiei s-ar putea sa-ti vina mai devreme sau mai tarziu luna urmatoare.Dar asa e la inceput, este neregulat.In timp o sa ti se reguleze si o sa-ti vina dupa o luna.Probabil o zi mai repede sau mai tarziu.
Cert e ca, daca vezi ca iti intarzie nu trebuie sa te panichezi! :-)
Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciclul vine la 28, 30 sau 32 de zile. Trebuie sa urmaresti 3-4 luni sa vezi in ce categorie te incadrezi. Daca inca mai esti in perioada pubertatii sau adolescentei este foarte posibil sa nu ai un ciclu fix, adica sa constati ca iti vine cand la 28, cand la 30, cand la 29 zile etc. Ciclul se regleaza si in functie de alti factori cum ar fi viata sexuala, sau daca in luna respectiva ai fost bolnava, sau ai fost stresata din cauza unor diferite probleme gen examene etc, ciclul poate veni mai devreme sau mai tarziu.
Cam asta e un rezumat al mentruatiei. Sper ca te-am lamurit.

| klaws007 a răspuns:

De obicei menstruatia apare la un interval de 4 saptamani, numai ca sunt cazuri in care menstruatia este dereglata si atunci poate sa apara mai des de atat, si in aces caz unii medici recomanda folosirea contreptivelor anticonceptionale

| russyy a răspuns:

S-ar putea luna viitoare sa vina mai devreme sau mai tarziu.pentru ca ti-a venit prima data si de aia.dar apoi o sa se stabilizeze o data.de exemplu trece o luna 2 sau 3 d cand ti-a venit prima oara si apoi se va regla pe o data. daca o sa vina pe 3 pe 3 o sa vina in fiecare luna.o sa fie poate si intarziere de o zi 2.sau mai devreme dar nu-i nimic. sper ca am explicat bine.:*

| justMe29 a răspuns:

N-ai de unde sa stii 100% ...luna viitoare o sa iti vina in apropiere de 28... poate si cu 2 zile inainte si cu 2 dupabig grin

| DeeaDeiutza a răspuns:

Menstruatia normal ar trebui sa iti vina dupa 28 de zile din ziua in care ti-a venit (mie asa mi-a spus doctorul). Sper ca te-am ajutat.
Fundita? smug

| marionette_3128 a răspuns:

Pai nu o sa iti vina chiar in 28, dar pe aproape... poate sa iti vina in 26, 27 sau 29, 30! dar daca este prima data cand ti-a venit, poate sa fie mai multa distanta intre zile...in orice caz cand se apropie de 28, sau in ce data ti-a venit menstruatia, sa porti un tampon sa nu ai surprize neplacute! sper ca ti-am fost de ajutor big grin