| Mihaella225 a întrebat:

Hei
Ma confrunt de o luna cu stari de greata,am facut ecografie si mi s-a zis ca am fierea strangulata,am fost la medicul de familie si mi-a dat sa iau metoclopramid,ezomeprazol si rowachol,dar greata persista, stomacul ma doare si aseara am varsat pentru ca am mancat prajeli. (O mare prostie) ce credeti ca ar trebui sa fac? M-am saturat de starea asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E de preferat sa incerci sa tii regim fara prajeli, cu cat mai putine grasimi si mancaruri grele (varza, ceapa). Daca dupa 6 luni de regim si tratament, starea proasta persista, va trebui sa iei in considerare interventia chirurgicala de scoatere a colecistului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! In situatia ta sunt contraindicate interzise prăjelile, esti sensibilă si de acolo ai si vomitat, maninca supe, iaurt brinza de vaci, numai minca: Cartofi prăjiti, desii sunt buni, fast food shaorma etc, doctorul nu a zis ca trebuie operatie? Ce varsta ai? Evită alcoolul, nu cumva esti insarcinată?

| Mihaella225 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 18 ani.Nu sunt insarcinata.Am fost operata acum 3 saptamani de apendicita si atunci am vazut ca era singura problema pe care o aveam...mi s-a zis sa iau fiobilin.Credeti ca e bine sa mai fac vreo ecografie?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mihaella225):

Bineînteles ca e bine sa repeti ecografia, sigur după operatie au apărut complicatii, scaun ai? Suferi de constipatie sau diaree? Acestea sunt semnale de alarmă si trebuiesc repetate investigatiile, nu sta asa, stările de vomă sunt si ele semnale clare de alarma ca ceva in organism nu functionează, doctorii cand au operat au gresit ceva. Trebuie sa te duci si la medicul care te a operat, el trebuie sa vada ce s-a intimplat, poate trebuie scoasă fierea, sunt multe persoane care au facut operatie de asa ceva, operatia de apendicită cum ai facut o? Clasic sau cu laserul? De unde esti?

| Mihaella225 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt din Galati.Scaunul e normal.Nu am avut complicatii dupa operatie, chiar merge bine.Clar este fierea, am inceput sa iau fiobilin.O sa fac o alta ecografie, insa e mai greu acum mai ales ca am si bac-ul...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mihaella225):

Sănătatea este mai importantă decat orice.

| Mihaella225 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Operatia am facut-o clasic.

| Kaℓi a răspuns:

Incearca sa bei ceai de anghinare in cateva dimineti, s-ar putea sa te ajute. Mananca doar mancaruri usoare si iaurt mult.

| Takishima a răspuns:

Ce e indicat sa mananci :
toarele alimente;

Supe si ciorbe de legume sau carne slaba
Tocanite fara ceapa sau cu ceapa fiarta
Piureuri de cartofi, legume
Legume fierte sau fripte
Carne fiarta (rasol) sau fripta
Carne slaba (pui, vita)
Lapte slab si branzeturi slabe
Fructe si legume crude (salate)
Prajituri cu fructe (tarte)

Mancaruri contraindicate :
Supe si ciorbe grase sau condimentate
Ciorba de burta
Tocanite prajite
Prajeli (oua, carne, ceapa, cartofi)
Tocaturi (chiftelute, mici, carnati)
Mezeluri grase
Afumaturi
Condimente
Fasole, varza, sarmale, muraturi
Maioneze
Salata de vinete, boeuf
Ciocolata, cacao
Smantana, unt, lapte gras, branzeturi grase
Grasimi de orice fel (porc, rata, gasca, oaie)
Bauturi alcoolice tari sau gazoase
Prajituri cu frisca sau oua

Daca te duci la medic sa explici exact ce simptome ai ti-ar zice axact care din alimentele de sus s-ar putea sa sa iti fie sau nu bune. Acestea sunt generalizate dar e posibil sa te simti rau la unele indicate sau deloc rau la unele contraindicate. E vorba de simptomele exacte a fiecarui pacient.

Sursa :
http://www.hepatite.ro/......fiere-819/

| Mihaella225 explică (pentru Takishima):

O sa evit pe cat posibil mancarurile grase, dar sunt suparatoare starile de greata...