| Andreea202 a întrebat:

Hei! Mi-a întârziat menstruatia o zi si nu stiu de de. Normal trebuia să-mi vina ieri dar nu mi-a venit.Luna trecută mi-a venit cu 2 zile inainte. Si acum 2 saptamani am avut dureri usoare de burta si sânii dureroși. Dar acum sunt decât tari.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

In cazul in care menstruatia ta este regulata o intarziere de plus/minus 3 zile este normala!

| Andreea202 explică (pentru Fatamuntilor):

Este neregulată. O dată imi vine la 26 de zile o dată la 28.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Andreea202):

Atunci poate esti la debut! de la cati ani ti-a venit!
In primii doi ani, asemenea deeglari sunt normale!
Asta bineinteles daca nu esti activa sexual, dar mai sunt si altte motive.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Andreea202):

Aceasta nu este menstruatie neregulatata, este considerata regulata. Menstruatie vine cu + sau - 3 zile si este perfect normal. Daca este neregulata inseamna ca are decalaj de 1-4 luni.
Instaleaza-ti in telefon aplicatia Calendarmenstrual si vei vedea acolo ca un ciclu normal vine intre a 28-35 zi.

| Andreea202 explică (pentru Fatamuntilor):

Normal vineri trebuie să-mi vină încă nu a întârziat

| MihaelaDart a răspuns (pentru Andreea202):

Menstruația regulată:
Durata menstruației este în medie cuprinsă între 3 şi 7 zile. Apariția regulată a menstruației, la un interval de aproximativ 28 de zile (în medie 21-35 de zile), indică faptul că aparatul reproducător şi sistemul endocrin funcționează în limite normale.
Calculator menstrual iti arata cu aproximatie zilele cand iti trebuie sa vina urmatoarea menstruatia luna urmatoare. Eu il folosesc de 4 ani de zile si sunt foarte multumita de el. De el ma folosesc pentru a afla si zilele fertile. https://play.google.com/......ps/details

Menstruația neregulată cu frecvență crescută pot indica prezența unor afecțiuni la nivelul aparatului reproducător sau a sistemului endocrin.

În mod normal, aproape fiecare femeie are o menstruație neregulată la un interval de aproximativ şase luni. Aceasta nu este determinată de o afecțiune anume, ci se poate datora faptului că ovulul nu se produce şi nu este eliminat în fiecare lună.

Cu toate acestea, pot fi descrişi anumiți factori de risc care pot determina apariția ciclurilor menstruale neregulate, precum:
Stresul
Anticoncepționalele orale
Endometrioza
Amenoreea
Oligoamenoreea
Fibroamele uterine
Polipii uterini
Tumorile benigne ovariene
Sindromul ovarelor polichistice
Boala inflamatorie pelvină
Insuficiența ovariană precoce
Cancerul de corp uterin sau de col uterin
Hipotiroidismul/hipertiroidismul
Anumite afecțiuni însoțite de sângerări
Anemia
Sarcina molară
Sarcina ectopică
Afecțiuni ale glandei pituitare
Tratamentul cu anticoagulante orale sau steroizi.

Semne şi simptome clinice
Principalele semne care pot indica apariția neregulată a menstruațiilor sunt următoarele:

Apariția menstruației la un interval de timp mai redus de 21 de zile sau mai mare de 35 de zile
Absența menstrelor pentru o perioadă de cel puțin trei luni consecutiv
Durata menstrelor de peste 7 zile
Menstre însoțite de crampe abdominale severe, dureri pelvine intense, vărsături şi grețuri
Sângerări vaginale care apar între menstre sau după întreținerea unui contact sexual.

Cele mai frecvente afecțiuni care pot determina apariția menstrelor neregulate sunt:
- Sindromul ovarelor polichistice
-Insuficiența ovariană precoce
-Amenoreea
-Endometrioza
-Fibroamele uterine
-Polipii cervicali
-Tumorile benigne ovariene
-Boala inflamatorie pelvină
-Cancerul de corp sau de col uterin
-Sarcina ectopică
-Hipotiroidismul
-Anemia