| ExistSiEuPeAici a întrebat:

Hei.Mi-am scrantit degetul. Nu-l pot misca fiindca ma doare si e umflat. De asemenea e putin rosu, intr-o anumita parte, la incheietura o.o.
Ce ar trebui sa fac, pana ajung la doctor? Credeti ca exista riscul de a fi rupt straight face?
Multumesc. :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StephyMonster a răspuns:

Buna happy am avut si eu aceeasi problema acum cateva saptamani,doar ca am avut cu tot piciorul in jos de la incheietura. Uite cum sa faci:trebuie sa il tii intins,sa iti pui comprese reci cu gheata ca sa se dezumfle, VARZA murata sau normala dupa ce s-a dezumflat si cand te doare sa iti dai cu gel din ala (: nu cred ca este rupt, la mine au fost intoarse niste ligamente si venele, se vedea pe picior cum erau venele intoarse si incrucisate, nici nu am putut sa merg. Dupa ce am putut umbla, doctorul a zis ca trebuie sa aleg intre: 1.ghips si 2.glezniera si normal ca am ales glezinera, am mers cu ea la scoala.Fix la sf.vacantei de Paste am patit, am stat vreo 3 zile acasa apoi am putut sa merg la scoala.E recomandat ca ziua sa stai cu gheata/varza si cu el ridicat neaparat, iar seara inainte de culcare sa iti dai cu gel si daca tot e umflat sa-ti pui si peste noapte gheata sau varza. Sper sa-ti treaca, mie in 2 saptamani mi-a trecut de tot! Ce am avut eu se numeste ENTORSA.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Pune comprese reci și nu sta cu mâna în jos. Du-te la medic să-ți facă o radiografie, nu se poate ști ce ai, așa, pe dinafară.
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ și pe http://zinnaida.ro/ O să-ți placă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am patit si eu asta. Stai linistita! Chiar daca nu pui nimic pe el in 2 saptamani e ca nou.

| Sandu_Ionela_1979 a răspuns:

Am pățit și eu asta trebuie doar să: îl ți întins și să îi pui ceva rece. In două săptămâni sau poate mai mult oricum până într-o lună va fi ca nou. Nu ezita să te duci la medic. Nimic nu poate fi clar.