| andreeeamhh a întrebat:

Hei prieteni, as vrea si eu un pic de ajutor in legătura cu ingrasarea, am 13 ani 1.52 cam asa si 37kg as vrea măcar sa ajung la 40 si nu prea simt ca reușesc. De o săptămâna fac exerciții fizice, incerc sa mănânc dar tot simt ca nu fac ceva bine.Va rog daca stiti cum as putea sa ma îngraș va rog sa ma ajutați, incerc mai mult sa pun pe picioare si fund

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Pentru ingrasare ar trebui sa mananci mai multe proteine.Dar nu fa greseala de a te arunca asupra dulciurilor care au in general extrem de mult zahar, sau grasimilor din fast food si alte cele, de asemenea nesanatoase.Fiindca astfel kilogramele se vor pune, foarte probabil, in alte locuri decat doresti tu.
Poate cel mai intelept ar fi sa mai astepti cativa ani, adolescenta isi va face singura treaba in ce priveste fizicul tau.

| andreeeamhh explică (pentru dullcat):

Mulțumesc

| dullcat a răspuns (pentru andreeeamhh):

Cu placere.Iar exercitiile fizice nu scad nimic, nu mai asculta de toate prostiile spuse de unii. Daca acesta era cazul, toata industria de slabit se baza numai pe exercitii fizice si nu e deloc asa. Se bazeaza pe diete si mult sport, pe un program corelat cu nevoile fiecaruia de a slabi.

Cateva exercitii fizice facute zilnic te vor mentine sanatoasa, pe langa multe alte beneficii. Iar daca doresti sa pui doar in zona feselor si a picioarelor, chiar e recomandat sa faci exercitii, astfel incat sa te dezvolti armonios, sa fie muschii conturati frumos, nu totul sa fie doar grasime care apoi se lasa, aratand groaznic pe masura ce imbatranim. Daca nu faci exercitii fizice intense, un program de cel putin o ora, cu greutati si alte cele, in urma caruia transpiri de trebuie sa-ti schimbi 2 tricouri, nu slabesti.Asa ca nu-ti fa griji si include cu incredere macar 15-30 minute de exericitii fizice in rutina zilnica.Gasesti pe Youtube multe exercitii pentru a lucra muschii din zonele pe care le vrei tu.

| andreeeamhh explică (pentru dullcat):

Mulțumesc multttttt

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ingrasarea se poate produce doar intr-un singur fel: MANCAND MANCAREA mult mai multa, decta manaci acum!
Exercitiile fizice iti scad si kilele pe care le ai, asa ca stop la exercitii si pune mana sa mancais erios.

| sierra1 a răspuns:

"cum as putea sa ma îngerași va rog sa ma ajutați"

andreeeea mamă, lasă natura să lucreze singură, până colea, la vreo 20 de ani

| andreeeamhh explică (pentru sierra1):

Stiu dar mie tot mi se pare ca sunt foarte slaba