| TatarOvidiuIonut a întrebat:

Hei salut.Cred ca am dormit stramb.Am o durere de gat in partea stanga. Cand imi misc capul in stanga simt ca cineva imi taie gatu sau ma curenteasa asa o durere groaznica si puternica.Trebuie sa imi tin capul indoit in partea dreapta tot timpul ca in stanga v-am zis ce se intampla.Ce sa fac va rog ajutati-macrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Torticolisul se tratează in functie de intensitatea durerilor si de tipul afectiunii. In cazul unei usoare dureri si mai ales daca asta se intampla pentru prima data, nu este necesar sa se apeleze imediat la artileria grea. Ar putea fi suficiente odihna, cataplasmele calde sau aplicarea unei buiote incalzite. De asemenea este indicat sa dormiti pe spate cu capul pe o perna speciala care sustine zona gatului. In lipsa acesteia puteti dormi pe o parte cu umarul sub perna, astfel incat gatul sa fie pe aceeasi linie cu capul si restul coloanei vertebrale. In cazul unui torticolis insotit de dureri intense puteti recurge, cu avizul medicului, la inflamatoare nesteroidiene sau decontracturante musculare care vor avea ca efect relaxarea muschilor gatului. In cazul suferintei cronice, tratamentul medicamentos trebuie asociat cu fizioterapie si kinetoterapie.

7 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Ştiu cum e, am păţit şi eu. Îmi făceam masaj pe gât cu mâinile ude, reci şi la fiecare 30 minute încercam să mişc puţin capul. Tot aşa până mi-a trecut, maxim 2 zile.

| Gabitzu246 a răspuns:

Cred ca poti sa il masezi cu niste alifii gen puterea ursului sau ceva de genu chiar asa se numeste stiu ca e ciudat, dar daca nu iti trece dupa 2-3 zile du-te la un doctor

| enola11pink a răspuns:

Păi nu ai ce face dacă ai dormit așa, o să-ți treacă peste o zi două, max.3, dar cred că în decurs de 2 zile îți va reveni gîtul al normal, așa e cînd dormi cu gîtul răsucit! Curaj că nu te va durea luni întregi!winkingwinkinghappy

| Ioana_Oana_1996 a răspuns:

Pai pe mine m-a luat de dupamiaza nu m-a luat durerea de dimineata ce pot face ca sa imi treaca ca nu stiu plang in truna si daca ma misc ma dare mam masat putin cu o alifie dar acum nu pot sa imi mai las capul pe spate. VA ROG ajutati-ma CU UN SFAT BUN

| Palade_Andreas_1991 a răspuns:

Mergeti la doctor, si nu mai plangeti online!

| Alcs2002 a răspuns (pentru Palade_Andreas_1991):

Ba coai.e mai taci in *** daca nu te intereseza treci mai departe si gata nu mai da raspunsuri de genu.

| Mehachikome12345678910 a răspuns (pentru Palade_Andreas_1991):

Nu e așa mare ****. Li se întâmplă la toți la un moment dat. Doar a dormit mai ciudat. O sa i treaca intr o zi, două.